کارآموزی در اداره شیمیایی نفت مسجد سلیمان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


 کارآموزی در اداره شیمیایی نفت مسجد سلیمان دارای 94 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد کارآموزی در اداره شیمیایی نفت مسجد سلیمان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.


فهرست :

مقدمه :(نظریه پیدایش نفت)
 
معرفی محل کار آموزی

ارائه چارت سازما نی

بهره برداری نفت وگاز

بخش اول : آزمایشگاه نفت

بخش دوم : آزمایشگاه آب

بخش سوم : آزمایشگاه گاز

ضمیمه بخش گاز : معرفی کلی دستگاه GCمقدمه :
    تقریباًً بیان دقیق تشكیل نفت و گاز در درون سنگ ها  مشكل است . نظریه های متعددی برای بوجود آمدن مخازن  نفت و گاز بیان شده است . یكی از نظریه های مهمی كه تشكیل مخازن  نفت خام را تشریح  نموده است منشاء آلی آن است . از  تجزیه  بقایای  جانوران  و  گیاهانی كه در خشكی و دریا زندگی می كنند ، روشن شده است كه كربن و هیدروژن  دو عنصری هستند كه ، به وفور در ساختمان این موجودات وجود دارند . این موضوع كه از كشف فسیل های تشكیل یافته در زیر زمین  كه در طی سال های متمادی كشف شده ، معین شده است . نظریه آلی  همچنین ، از تجزیه مواد معینی كه تحت شرایط مشخصی متان و سایر  هیدروكربنها را نتیجه می دهند ، ثابت می گردد . بنابراین می توان قبول كرد كه ، نفت و گاز  منابعی هستند كه ، پیدایش آنها منشاء آلی  داشته و  از تجزیه گیاهان و جانوران در طی میلیونها سال حاصل شده و در مخازن نفت و گاز جمع می شوند .
    تئوری دیگری كه در مورد پیدایش نفت و گازهای موجود در زیر زمین بیان  می گردد ، منشاء پیدایش غیرآلی آن است این تئوری معتقد است كه هیدروژن  و كربن در لایه های تحتانی زمین تحت  فشار  و دمای زیاد با هم تركیب شده و نفت و گاز را تشكیل می دهند و عاقبت  به  وضعیت  بالاتری  از  محل  تشكیل  خود  به واسطه تاثیر نیروهایی مثل زمین لرزه  ، اختلاف  وزن لایه ها  و حركت آب های  زیر زمینی  می رسد و مایعات در نهایت در مخازن متوقف شده و به دام می افتند شكل لایه محافظ نفت عموماََ قوسی بوده  و زوایای قوسهای مخازن باهم  متفاوت می باشند ، بعضی  از قوسها تیز و بعضی دیگر پهن هستند درون  مخازن  پوشیده  از  سنگ های  متخلخل  است ، و  نفت خام و گاز طبیعی در میان شكافهای  این  سنگ های متخلخل قرار گرفته اند و در مجموع سه لایه آب شور ، نفت  و گاز به ترتیب از پایین به بالا وجود دارند و لایه هایی  كه  نفت  خام  در آنها وجود دارد به ترتیب آسماری ، بنگستان و خامی نامیده می شوند . تعیین  منا طقی كه  در آنها احتمال وجود مخازن نفتی می باشد توسط زمین شناسان با استفاده از معلومات و تجربیات و به كار بردن روشهایی مانند زلزله نگاری روشن می شود ، حفاران  با زدن  چاههای  متعددی  بر  روی مناطق تعیین  شده ، دسترسی به منابع نفت و گاز را فراهم می آورند، مقادیر نفت و گاز موجود در هر مخزن بستگی  به وسعت  آن  داشته و فشار حاكم بر آن متاثر ازدرجه حرارت و تركیبات موجود در مخزن است ، درجه حرارت مخزن خود بستگی به ارتفاع آن از سطح زمین دارد ، هر چه عمق مخزن بیشتر باشد ، درجه حرارت آن نیز بیشتر خوا هد  بود ، چون همان گونه كه می دانیم هر چقدر به طرف لایه های مركزی زمین حركت كنیم درجه حرارت نیز زیاد تر می شود .
    بهره دهی چاههای نفتی متاثر از فشار مخزن ، ارتفاع آن از سطح زمین و چسبندگی مواد  نفتی موجود  در آن است . معمولاََ نفت خام استخراجی از لایه آسماری مرغوب تر از نفت خام موجود در لایه های  بنگستان  و  خامی  می باشد  .  مواردی  اتفاق  می افتد  كه لایه محافظ مخازن به علت دگرگونی های  درونی  زمین  مانند  زلزله  ،  شكسته  شده  و به واسطه این پدیده مواد نفتی و گاز موجود  در  مخزن  به  سطح  زمین  راه  پیدا  می كنند و با توجه به تفاوت سیالیت گازها و مایعات رسیدن  آنها به سطح  زمین عموماََ در مكان واحدی  انجام  نگرفته  و  جدا  از  هم به سطح  زمین می رسند . گازها  در اتمسفر  پراكنده  شده  و یا آتش می گیرند  كه به عنوان نمونه ، آتشكده های  ایران  باستان  را  به همین پدیده نسبت می دهند و مایعات نیز در سطح زمین  با تغییر مواد سبك موجود در آن به صورت معادن قیر و آسفالت  در می آیند ، بنابراین  تنها روش استفاده كنترل شده  از منابع نفتی ، حفرچاههای نفتی و گازی می باشد واستخراج آن از طریق همین  چاهها امكان پذیر  می گردد . نفت  خام استخراجی به صورت طبیعی به دلایلی نمی تواند موارد مصرف وسیعی داشته  باشد  چرا  كه  برای  وسعت  بخشیدن به موارد  مصرف  یك ماده مثل نفت خام ، اولاََ بایستی  بتوان شرایط انتقال وسیع  آن را فراهم كرد ، ثانیاَ َ بتوان از آن محصولات متعددی با  كاربردهای  متفاوتی بدست آورد ، پس برای رسیدن به دو منظور فوق صنایع عظیم نفت مانند ،  واحدها ی بهره برداری   ، نمكزدایی  ، گاز و گاز مایع ، پالایشگاهها ، و واحد های پتروشیمی تشكیل شده اند . 
    علت تفكیك نفت خام از گاز همراه آن در واحد های بهره برداری به خاطر انتقال آنها می باشد .  همان گونه كه می دانیم ، برای حركت  دادن یك  ماده احتیاج  به نیروی محرك می باشد كه  بشر  تا كنون موفق به ساختن وسیله ای كه  بتواند  مایع و گاز را توام فشرده كند نشده است ، كمپرسور برای فشرده  كردن گازها  و پمپ ها  برای  فشرده كردن  مایعات  ساخته شده اند . لذا برای توسعه انتقال  مواد نفتی لزوم جدا سازی گاز ، از مایع در واحد های بهره برداری روشن می شود . گاز های جدا شده در واحد های بهره برداری به كارخانه های گاز و گاز مایع به طور مستقیم یا پس از تقویت فشار آنها ارسال می گردد> در پالایشگاههای نفت خام ، بنزین ، نفت ، و گازوئیل و فرآورده های  مختلف تهیه می شود كه با توجه به خصوصیات هر محصول دامنه مصرف آن متفاوت خواهد بود .
كارخانه های گاز و گاز مایع موجود در مناطق نفت خیز جنوب عبارتند از : واحد های 100 ،200 ، 300،در ناحیه آغاجاری ، 400 ،500  در ناحیه مارون  ، 600 ، 700 ،800 ، در اهواز ، 900 و1000 در پازنان . محصولات این واحد ها به طور كلی گاز خشك ، گاز مایع ، نفت سبك و نفت سنگین می باشد .از گاز خشك بدست آمده در این واحد ها جهت صادرات ، مصارف داخلی و تزریق  به چاههای نفتی استفاده می شود و مایعات آن نیز به پالایشگاه ماهشهر و آبادان و بنادر صادراتی و پتروشیمی فرستاده می شوند .

لینک کمکی