کارآموزی در احداث مجتمع مسکونی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


 کارآموزی در احداث مجتمع مسکونی دارای 30 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد کارآموزی در احداث مجتمع مسکونی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

فهرست مطالب :
اجرای سقف تیرچه و بلوك
ایزولاسیون پای ستون ها
اجرای كرسی چینی اندود ماسه سیمان روی كرسی و ایزولاسیون روی آن 
آجر چینی دیوار های خارجی
اجرای گچ و خاك روی دیوارها و سقف 
تهیه و نصب چهار چوب در ها و پنجره های فلزی 
تاسیسات برقی 
تأسیسات مكانیكی ، لوله های چدنی فاضلاب ، كانال كولر       
چك لیست نظارتی كرسی چینی و بلوكاژ كف 
چك لیست نظارتی عایق كاری روی كرسی چینی 
چك لیست نظارتی آجر كاری
چك لیست نظارتی اندود گچ و خاك 
چك لیست نظارتی ساخت و نصب چهار چوب درب ها و پنجره ها
چك لیست نظارتی كرم بندی پشت بام
نظرات و پیشنهادات كار آموز
اجرای سقف تیرچه و بلوك


ابتدا بر آورد لازم به عمل می آید تا مقدار مصالح لازم مشخص شود ، ابعاد تیرچه ها از روی نقشه های اجرایی بدست می آیند . می توان تیرچه ها را سفارش داد و هم می توان در كارگاه ساخت .

 

پارامتر هایی را كه ناظر در خصوص تیرچه ها باید كنترل كند :
1-    كنترل ساخت خرپای تیرچه
2-     كنترل سایز و طول میلگرد ها طبق نقشه
3-     كنترل فاصله خرپاها و ابعاد تیرچه
4-     كنترل ارتفاع خرپا وفاصله آرماتورهای طولی
5-     كنترل عرض ناودانی مورد نظر جهت ساخت تیرچه

برای تیر ریزی ، تیرچه ها  را روی زمین یا روی سقف زیرین كه انجام شده می چینیم سپس یك نفر به طبقه ی بالا رفته و با كمك طناب یك سر تیرچه ها را بالا كشیده و روی تیر اصلی قرار می دهد بعد از بالا كشیدن یك سر آنها به سمت دیگر دهانه رفته و با استفاده از طناب سر دیگر آن را نیز بالا می كشد و روی تیر اصلی قرار می دهد حال با استفاده از بلوك هایی كه می خواهد در سقف قرار بگیرد فاصله بین تیرچه ها را تنظیم می كند بدین شكل كه یك عدد بلوك در ابتدای تیرچه و یك عدد نیز در انتها بین تیرچه ها قرار می گیرد لذا فاصله بین تیرچه ها تنظیم می شود . برای بهتر عمل كردن سقف ، در جهت تیر ریزی به اندازه ی 5 سانتی متر و در جهت عمود بر تیر ریزی به اندازه ی 10 سانتی متر در دو جهت فاصله داده می شود .
بعد از تنظیم فاصله بین تیرچه ها ، بلوك ها در بین آنها قرار داده می شود . برای چیدن بلوك ها ابتدا بلوك ها تا سقف زیرین كه اجرا شده است با كمك بالابر به بالا آورده می شوند ، حال برای سریع تر شدن عملیات می توان از سه كارگر استفاده كرد ، بدین شكل كه یك نفر بلوك را برداشته ودر دست می گیرد و نفر دوم با استفاده از یك چوب كه در سر آن مهاری ایجاد كرده ، چوب را به داخل بلوك برده و آن را بلند كرده و به نفر سوم كه بر روی تیرچه ها در طبقه بالا قرار دارد می دهد و نفر سوم آنها را دربین تیرچه ها قرار میدهد .
برای مهارتیرچه ها در زیر تیرچه ها و در جهت عمود بر تیر ریزی تكیه گاه هایی به نام به نام شمع قرار می دهند . برای كار گذاری شمع ها ابتدا چوبهایی به عرض تغریباً 15 سانتی متر را در زیر تیرچه ها ( در جهت عمود بر تیر ریزی ) با استفاده از سیم مفتول می بندیم سپس از زیر شمع را در زیر این چوب ها قرار می دهیم و آنقدر می پیچانیم تا سفت شود البته قبل از اینكه بلوك ها را بچینیم این شمع ها را می بندیم .
برای ایجاد فاصله ی 10 سانتی متری در جهت عمود بر تیرچه ها هیچ مشكلی وجود ندارد چون كه می توان از همین  چوب های شمع ها استفاده كرد ولی برای ایجاد فاصله ی 5 سانتی متری دیگر نمی توان تخته قرار داد چون تخته ی زیر شمع ها قرار دارد لذا برای ایجاد این فاصله تكیه گاه بلوك را روی تیر اصلی قرار می دهیم و به اندازه ی 5 سانتی متر از آن را با استفاده از تیشه می شكنیم تا این فاصله تأمین شود .
در دهانه های بیشتر از54 متر در وسط دهانه در جهت عمود بر تیر ریزی یك فاصله ایی ایجاد كرده و از زیر تخته بسته و میلگرد گذاری می كنیم كه بعد از بتن ریزی به مانند یك تیر بتنی ( تای بیم ) می شود كه به صلبیت و یكپارچگی سقف كمك می كند .
بعد از چیدن بلوك ها میلگرد های حرارتی را مانند یك شبكه مش روی تیرچه ها اجرا می كنیم . فاصله این میلگرد ها از هم در جهت تیر ریزی 50 سانتی متر ودر جهت عمود بر تیر ریزی 25 سانتی متر می باشد . این میلگرد ها را با استفاده از مفتول به میلگرد های تیرچه ها وتای بیم متصل می كنیم .
در كنسول ها علاوه بر میلگرد های افت و حرارت یكسری میلگرد های كششی قرار می دهند بدین صورت كه از انتهای كنسول تا تقریباً یك متر قبل از آن ادامه پیدا می كند .
بر روی هر تیرچه و در دو انتهای آن میلگرد های به نام میلگرد های اوتكا قرار می دهیم این میلگرد ها به اتصال بهتر تیرچه به تیر اصلی و همچنین به صلبیت سقف كمك كرده و با توجه به خم 45 درجه ی آن می توانند نیروی برشی را تحمل كنند و می دانیم كه در دو سر تیر ها برش ماكزیمم می باشد .
بعد از تكمیل شدن سقف پیمانكار درخواست اجازه برای بتن ریزی می كند و ناظر بعد از بازدید از سقف در صورت مورد تائید بودن اجازه ی بتن ریزی را می دهد .

 

در زیر به برخی از پارامتر هایی كه ناظر باید برای تایید سقف  كنترل كند اشاره می كنیم :
1 – كنترل پیش بینی تكیه گاه مناسب جهت شمع ها
2 – كنترل نحوه ی اجرای تیرچه در دهانه ها طبق نقشه
3 – كنترل عدم شكستگی بلوك ها در حین اجرا
4 – كنترل فواصل میلگرد های حرارتی و مهار آنها
5 – كنترل خیز منفی سقف
6 – كنترل پیش بینی محل عبور لوله های تأسیسات
7 – كنترل تقویت اطراف محل سوراخ های تعبیه شده
8 – كنترل جوشهای اتصالات پلها و صفحات اتصال بادبندها كه در داخل بتن مدفون می شوند .
9 – كنترل تمهیدات لازم برای جلوگیری از نفوذ بتن به داخل بلوك ( معمولاً در دو انتهای تیرچه نفوذ بتن به داخل بلوك ها وجود دارد برای جلوگیری از نفوذ می توان سوراخ های این بلوك های انتهایی را با ملات گچ مسدود كرد . ) 
10 - كنترل تمهیدات لازم برای جلوگیری از فرار بتن (باید توجه داشت كه سوراخ های تیر های لانه زنبوری كه در ردیف های انتهایی هستند را با استفاده ازتخته پوشاند و با كمك سیم مفتول مهار كرد تا هنگام بتن ریزی ، بتن از این سوراخ ها فرار نكند . )

پیمانكار بعد از گرفتن اجازه از ناظر سفارش بتن می دهد .
شركت بتن ساز یك ساعت قبل از آوردن بتن گروهی را برای زدن ایستگاه پمپاژ به كارگاه می فرستد این گروه از تجهیزاتی مانند دستگاه پمپاژ بتن و لوله واتصالاتی برای هدایت بتن بر روی سقف مورد نظر كمك می گیرند . بهتر است كه این لوله ها از چشم پله یا نور گیر یا از یك فضای باز عبور داده شود چون كه این لوله هنگام پمپاژ بتن تكان شدیدی می خورد واگر آن را از بین تیرچه ها عبور دهیم ضربه ی شدیدی به آنها وارد می كند و اگر مهار نشود می تواند باعث شكستن بلوك ها و سفالها بشود .
بعد از زدن ایستگاه ، بتن توسط بنكرهایی كه ظرفیت آنها معمولاً بین 5 الی 56 متر مكعب می باشد آورده می شود و درون دستگاه پمپاژ ریخته می شود و دستگاه پمپاژ ، بتن را به طبقه ی مورد نظر پمپ می كند .
ناظر باید كنترل كند شخصی كه با دستگاه پمپاژ كار می كند به بتن آب اضافه نكند چون هر مقدار كه بتن شل تر باشد این دستگاه راحت تر بتن را پمپ می كند .
قبل از بتن ریزی باید به بلوك ها و سفالها آب داده شود تا هنگام بتن ریزی مرطوب باشند در غیر این صورت ناظر می تواند عملیات بتن ریزی را متوقف كند .
برای ریختن بتن حد اقل به 5 نفر نیاز می باشد به طوری كه یك نفر سر لوله ایی را كه از آن بتن پاشیده می شود را جابجا می كند ، دو نفر هم با استفاده از بیل بتن را پخش می كنند ، یك نفر هم با استفاده از ویبراتور بتن ریخته شده را ویبره می كند و یك نفر هم با استفاده ماله سطح بتن ریزی را صاف می كند .
بعد از اتمام بتن ریزی ( بعد از 24 ساعت ) باید تا 7 روز به بتن آب داده شود به طوری كه تا 3 روز اول بتن باید غرقاب باشد .

 

نكاتی كه ناظر باید كنترل كند :
1 – كنترل اسلامپ بتن
2 – گرفتن نمونه استوانه ایی یا مكعبی شكل
3 – مدت زمان سپری شده از لحظه ساخت بتن تا هنگام بتن ریزی
4 – كنترل مرطوب بودن بلوك ها و سفال ها
5 – كنترل استفاده از ویبراتور
6 – كنترل در محل های توقف بتن ریزی
7 – كنترل نگهداری بتن
8 – كنترل باز كردن شمع ها و قالب ها

ایزولاسیون پای ستون ها :
اولین مرحله بعد از اجرای فوندانسیون و اسكلت ایزولاسیون پای ستون ها می باشد . برای این كار ابتدا سطح فونداسیون و ستون را پاك كرده و سپس یك لایه قیر بر روی آنها می مالیم و یك لایه گونی روی آن می چسبانیم به همین ترتیب یك لا قیر و گونی دیگر چسبانده و در آخر یك لایه قیر روی آنها می ریزیم كه در مجموع دو لایه گونی و سه لایه قیر می شود .   
چون stifner یا سخت كننده های پای ستون باعث پاره شدن گونی می شود در دو بلوك d وf  ابتدا بتن درست كرده و در اطراف صفحه ستون ها قالب بسته و بتن ریخته می شود سپس از روی بتن عایق بندی انجام می گردد .                                  
تا جایی كه امكان دارد نباید گونی را قطع كرد و در مقاطعی كه گونی قطع می شود باید به اندازه ی تقریباً 10 سانتی متر هم پوشانی یا over lap در نظر گرفت .
اجرای كرسی چینی اندود ماسه سیمان روی كرسی و ایزولاسیون روی آن :
با توجه به سردی هوا و زیاد بودن عمق یخبندان در محل پروژه ارتفاع ستون های طبقه ی اول 380 سانتی متر در نظر گرفته شده بود یعنی سطح بالایی فونداسیون یك متر پایین تر از سطح زمین قرار داشت و برای تامین ارتفاع لازم رقوم كف سازی در طبقه ی اول می بایست زیر دیوارهای داخلی و همچنین خارجی كرسی چینی اجرا شود . نقش عمده ی كرسی چینی تامین ارتفاع تا رقوم كف سازی و تامین سطح اتكای بیشتر برای دیوار می باشد .
كرسی چینی همانند یك پی نواری در زیر دیوار های طبقه ی همكف اجرا می شود عرض كرسی چینی باید حداقل 10 سانتی متر از عرض دیوار بالای سر آن بیشتر باشد . در این پروژه عرض كرسی هایی كه در زیر دیوارهای 10 سانتی متر قرار می گرفتند به اندازه یك آجر یا 22 سانتی متر و عرض كرسی هایی كه در زیر دیوار های 20 سانتی متر قرار می گرفتند به اندازه یك و نیم آجر یا 35 سانتی متر و ارتفاع كرسی چینی به اندازه ی 90 سانتی متر اجرا می شد .
سپس روی سطح كرسی ها و 40 سانتی متر از دیوار های كرسی ها را اندود ماسه و سیمان نرم می كنیم . سطح ماسه و سیمان باید كاملاً صاف باشد و ملات اضافی روی آن نباشد چون به هنگام قیر و گونی قیر بیشتری مصرف می شود و ممكن است كه به قیر و گونی آسیب رسانده و قیر و گونی را سوراخ بكند .
برای اجرای قیر و گونی باید اندود ماسه سیمان كاملاً خشك شده باشد و هیچ گونه رطوبتی بر روی آن نباشد . سپس یك لایه قیر بر روی اندود ماسه و سیمان كشیده سپس یك لایه گونی كنفی بر روی آن می چسبانیم و دوباره یك لایه قیر ریخته و یك لایه گونی بر روی آن می چسبانیم و در آخر نیز یك لایه قیر بر روی آنها می ریزیم كه در مجموع دو لایه گونی و سه لایه قیر اجرا می شود .
در بین بین كرسی ها به ارتفاع 50 سانتی متر خاكریزی و به ارتفاع 40 سانتی متر بر روی آن ماكادام یا سنگ قلوه ریخته و برای پوشاندن و پر كردن خلل و فرج قلوه سنگ ها یك لایه شن بر روی آن می ریزیم .
خاك ریزی در 5 لایه ی 10 سانتی متری اجرا می شود كه بعد از پخش كردن هر لایه با استفاده از ویبراتور مخصوص خاكها را متراكم كرده سپس لایه ی بعدی را اجرا می كنیم .
آجر چینی دیوار های خارجی :
برای آجر چینی باید بر طبق نقشه های اجرایی عمل شود . قبل از اجرای آجر چینی می بایست آجرها در آب خیسانده شوند ( آجر ها زنجاب شوند ) . برای شروع آجر چینی ابتدا باید بر طبق نقشه محل دیوارهای مورد نظر و همچنین بعد دیوارها ( 10 یا 20 سانتی متر ) مشخص شود سپس در دو انتهای دیوار شمشه كار می گذاریم . برای كار گذاشتن شمشه مقداری مقوا ( یا پاكت سیمان مصرف شده ) را لوله كرده ودر یك انتهای شمشه وارد می كنیم به صورتی كه مقداری از آن بیرون باشد و انتهای شمشه را روی كف می گذاریم و قسمتی را كه مقوا دارد به سمت سقف برده تا به سقف گیر كند حال با استفاده از شاقول قائم بودن شمشه را كنترل می كنیم . بعد از اینكه شمشه به صورت كاملاً قائم و شاقولی قرار گرفت برای اینكه ثابت باقی بماند مقداری ملات گچ درست كرده و دو انتهای آنرا گچ می گیریم بعد از سفت شدن شمشه ها یك ریسمان بین آنها می كشیم این ریسمان به ما كمك می كند كه دیوار را صاف و در یك ردیف بكشیم .
برای چیدن آجرها بر روی كرسی در طبقه ی اول یا بر روی كف در طبقات بالاتر ابتدا باید به اندازه ی 10 تا 12 میلیمتر ملات ماسه سیمان در زیر دیوار پهن كرده و سپس آجرها را روی آن بچینیم . امتداد رجها باید كاملاً افقی باشد و بند های قائم ، یك رج درمیان باید دقیقاً در مقابل هم قرار بگیرند و شاقولی باشند .
در كنجها و محل اتصال دیوارهای متقاطع باید قفل و بست كامل بین دو دیوار ( به اصطلاح هشتی گیر ) اجرا شود . زیرا چیدن صحیح و قفل و بست باعث جلوگیری از نشست های نامتجانس دیوار چینی و شكست های احتمالی آن ذر برابر بار نقطه ایی و متمركز خواهد بود .
در این پروژه برای بهتر عملكرد دیوارها با سازه در هنگام زلزله ، میلگردهای افقی كه سر آنها خم شده را در بین ملات دیوار قرار گرفته و سر خم شده ی آن را به ستون ها جوش داده شد . این میلگردها در ارتفاع هر دیوار كه در كنار ستون قرار داشت 3 عدد به فاصله ی تقریباً 70 سانتی متر جوش داده می شدند .

لینک کمکی