کار آموزی در شرکت واگن پارس - بررسی سنسورها

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


کار آموزی در شرکت واگن پارس - بررسی سنسورها دارای 55 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد کار آموزی در شرکت واگن پارس - بررسی سنسورها کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

فهرست مطالب

آشنایی بامكان كارآموزی
مقدمه 1
فصل اول 3
تعریف عبارت سنسور 4
تكنیك های تولد سنسور 6
سنسورها در تكنولوژی لایه نازك 8
سنسورهای سیلیكانی 9
خواص سیلیكان واثرات آنهابرسنسورها 10
فصل دوم 12
سنسورها اكوستیكی ، سنسورها ی صوتی وكاربردهای 14
سنسورهای موج صوتی سطحی 16
فصل سوم 19
سنسورهای گازیSAW 20
كاربردهایی ازسنسورهای سرعت وشتاب 21
توضیحات مكمل 22
فصل چهارم 25
سنسورهای مكانیكی 26
شتاب سنج ها 27
سنسورهای FLOW 28
فصل پنجم 31
سنسورهای نوری 32
مقاومت های نوری 33
سنسورهای نیمه هادی نوری برای آشكارسازی الكترومغناطیس و
امواج هسته ای 35
دیودهای نوری 37
ترانزیستورهای نوری 38
مثالی ازكاربرد سنسورهای نوری 41
سایر مواد نیمه هادی برای سنسورهای نوری 46

آشنایی با مكان كارآموزی

آشنایی با کارخانه واگن پارس

کارخانه واگن پارس تنها واحد تولیدی سازنده خودروهای ریلی می باشد که با سرمایه ای بالغ بر یکصد و چهار صد ریال و با سرمایه گذاری باسازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و راه آهن جمهوری اسلامی ایران احداث
شده استوار مهر ماه 1363 تولیدات خود را آغاز نموده است.
محل احداث این کارخانه در کیلومتر 4 جاده اراک-قم می باشد و در زمینی به مساحت 37 هکتار احداث گردیده است که مطابق اساسنامه 60 درصد سهام آن متعلق به راه آهن جمهوری اسلامی ایران می باشد.
هدف از احداث کارخانه جوابگویی به نیاز داخلی در مرحله اول و سپس صادرات بوده است. با توجه به حجم زیاد واردات و صادرات و بارگیری در بنادر نیاز به تاسیس این کارخانه احساس می شده است.این شرکت ابتدا پروژه تولید هزار دستگاه واگن باری ومسافری و تعمیرات2500 دیتگاه واگن باری را با همکاری شرکت اتریشیS.G.p
شروع نمود که پس از پیروزی انقلاب قرار داد همکاری با شرکت اتریشی لغو و قرار داد جدیدی با شرکت واگن یونیون آلمان منعقد گردید.
با توجه به نیاز عاجل کشور به تجهیزات ریلی تولیدات شرکت واگن پارس رسما از ابتدای نیمه دوم 1363 شروع
گردید.


تولیدات اصلی کارخانه :
1. واگن مسافری درجه یک
2. واگن مخزن دار مخصوص حمل مایعات نفتی(در دو مدل)
3. واگن حمل گاز مایع
4. واگن حمل گندم واگن
5. واگن حمل سنگ آهن(شش محوره و چهار محوره)
6. واگن مسقف
7. واگن کفی
8. واگن شن کش
9. واگن حمل پودرو سیمان
10. واگن لبه کوتاه
11. لوکوموتیو دیزل الکتریک ME10
12. لوکوموتیو دیزل الکتریک آلسترم
لكو موتیو دیزل الكتریك ME10 :
لكو موتیو دیزل الكتریكME10 ساخت واگن پارس لكو موتیوی است. برای ماموریت های مختلف كه نیروی محركه آن به وسیله برق از طریق ژنراتور تامین میگردد. و بعنوان لكو موتیو مانوری یا كششی در خطوط اصلی با سرعت 100 كیلومتر در ساعت بطور دائم مورد بهربرداری قرار میگیرد.
این لكو موتیو برای موقعیت جغرافیایی با درجه حرارت بین 45 + و 15 – درجه سانتیگراد تا ارتفاع 1800 متر از سطح دریا طراحی شده است. كابین راننده كه تقریبا در وسط قرار دارد راننده را از حداكثر دید وسیع و همه جانبه برخوردار مینماید.
تجهیزات مورد نیاز جهت حركت كنترل و ترمز بطور جداگانه برای هر دو جهت حركت در كابین راننده بطور ضربدری نصب شده است كه از نظر صرفه جویی زمانی در هنگام دور زدن لكو موتیو در ایستگاهها قابل ملاحظه میباشد. در كابین راننده تجهیزات كنترل برق والكترونیك و سیستم علائم اخباری و تجهیزات ضروری مربوط به لكو موتیو تعبیه شده است.
واگن مسافربری درجه یك :
واگن مسافربری درجه(1) با ده كوپه به گنجایش 60 نفر مسافر منطبق با استانداردهای بین المللی راه آهن های اروپا (UIC) مجهز به امكانات رفاهی مانند تهویه مطبوع تخت خواب میزهای تا شو سیستم پیام رسانی نور پردازی و فضای كافی جهت تردد وبار مسافرین طراحی وسخته شده است.
كوپه مهماندار نیز جهت اریه خدمات هر چه بهتر مجهز به كلیه امكانات لازم مانند یخچال، آب سرد كن ،گرم كن و ... بوده كه این مجموعه بهمراه سرویسهای زیبا و مدرن بهداشتی و نیز قابلیتهای فنی بالا می تواند رفاه و آسایش مسافرین را به بهترین نحو ممكن در طول سفر تامین نماید.
آرایش و تزئینات داخلی واگن بر اساس هر نوع سلیقه و نیاز قابل طراحی و اجرا می باشد.

واگن مخصوص حمل سنگ آهن (چهار محوره) :
مشخصات كلی :
دو تیر طولی U شكل در طول واگن شاسی اصلی را تشكیل و شبكه ای از سپری های كف و بدنه را شكل می دهند. كف و بدنه واگن از ورق 8 و 6 میلی متری از جنس(CORTEN_A )میباشد كه در مقابل سایش و زنگ زدگی مقاوم است.
حجم بارگیری واگن 47 متر مكعب، طول بارگیری 10600 میلی متر ، عرض 2950 میلی متر.
بوژی مدل 665llRR از نوع H با سرعت km/h 120
سیستم ترمز از نوع KE_GP_16 كه با هوای فشرده عمل می نماید.
واگن حمل گندم(گنجایش80 متر مكعب) :
مناسب برای حمل گندم و سایر غلات و مواد با دانه بندی ریز
مشخصات كلی :
بدنه از ورق فولادی ST 52_3 به ضخامت 5 میلیمتر ساخته شده است. شاسی از دو تیر طولی تشكیل شده و بدنه توسط زین و تكیه گاه به آن متصل می شود . بارگیری از طریق چهار دریچه از بالای واگن انجام می گیرد.
تخلیه واگن از زیر از طریق چهار قیف با دریچه های كشویی قابل هدایت از یك طرف واگن صورت می گیرد.
واگن به قلاب اتو ماتیك و ضربه گیر و همچنین چهار تامپون با قدرت 350 كیلو نیوتن و كورس نهایی 90 میلیمتر مجهز شده است .
بوژی مدل 665llRR از نوع H با سرعت km/h 120
سیستم ترمز از نوع" KE_GP_2*12 كه با هوای فشرده عمل می نماید.

واگن شش محوره مخصوص حمل سنگ آهن :
مشخصات كلی :
دو پروفیل U شكل در طول شاسی و شبكه ای از سپری های شاسی و كف واگن را تشكیل می دهند.سپرهایی كه به فواصل از یكدیگر قرار گرفته ، با دیواره هایی از ورق 8 میلی متری ، بدنه واگن را شكل میدهند.
كف : كف واگن از ورق با ضخامت 10 میلی متر از جنس(CORENT A ) میباشد كه در مقابل سایش و زنگ زدگی مقاوم است.
حجم بار گیری 0 60 متر مكعب ، طول مفید بارگیری 12800 میلی متر ، عرض 2500، میلی متر
واگن مجهز به قلاب اتوماتیك و ضربه گیر . بوژی مدل WU 84 سه محوره از نوع H با سرعت km/h 120 .
بوژی مدل 665llRR از نوع H با سرعت km/h 120
سیستم ترمز از نوعKE_GP_14" 2كه با هوای فشرده عمل می نماید
واگن كفی با سطح بار گیری 49 متر مكعب :
مناسب برای حمل بارهای بسته بندی شده (صندوقی و كانتینری) و انواع فلزات بصورت ورق ، رول و پروفیل
مشخصات كلی :
شاسی بطول 18660 میلی متر و عرض 2660 میلی متر با سطح مفید بار گیری 49 متر مربع. در هر سمت دارای 9 درب لولایی به ارتفاع 50 سانتی متر است كه در فواصل دو درب یك ستون تكیه گاه قرار دارد .
پوشش كف واگن از چوب جنگلی اشباع شده به ضخامت 48 میلی متر (یا ورق فولادی آجدار 6 میلی متر ) تشكیل شده كه می تواند حد اكثر فشار معادل kn 50 را از ناحیه چرخ لیفتراك تحمل نماید .
واگن دارای 16 تیرك عمودی است ، كه برای نگهداشتن بارهای مرتفع منظور شده است .
بوژی مدل 665llRR از نوع H با سرعت km/h 120 میباشد.
سیستم ترمز از نوعKE_GP_16" كه با هوای فشرده عمل می نماید.
واگن مخزن دار – مخصوص حمل مواد نفتی و مایعات :
این واگن برای حمل انواع مایعات و مواد نفتی كه تحت فشار نباشد طراحی و ساخته شده است.
مشخصات واگن :
ظرفیت بار گیری مخزن 65 متر مكعب است . طول واگن 14900 میلیمتر ، عرض آن 3130 میلیمتر و ارتفاع 4265 میلیمتر می باشد.
سیستم ترمز از نوعKE_GP_16" كه با هوای فشرده عمل می نماید.
بوژی مدل 665llRR از نوع H با سرعت km/h 120 میباشد...
مقدمه :
سنسورها رابط بین سیستم كنترل الكترونیكی از یك طرف و محیط، رشته كارها یا ماشین از طرف دیگر هستند. در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980 تكامل سنسور در سطح بین المللی بین سه و پنچ سال عقب تر از تكامل علم میكروالكترونیك در نظر گرفته می شد. این حقیقت كه ساخت عناصر میكروالكترونیك غالباً بسیار ارزانتر از عناصر اندازه گیری كننده ای
( سنسور هایی ) بود كه آنها احتیاج داشتند ، یك مانع جدی در ازدیاد و متنوع نمودن كاربرد میكرو الكترونیك پردازشگر اطلاعات در گستره وسیعی از عملیات و رشته كارها بود. چنین اختلافی بین علم میكروالكترو نیك مدرن و تكنولوژی اندازه گیری كننده كلاسیكی تنها توانست به واسطه ظهور تكنولوژی سنسورهای مدرن بر طرف شود.
اگر چه سنسورها به همراه علم میكروالكترونیك پردازشگر اطلاعات ، یك گام مهم را به جلو عرضه دارد لیكن این ، تنها اولین قدم است . در این مرحله سنسورها از تعدادی از عناصر میكروالكترونیك موجود ، برای مثال به شكل پردازشگرها ، حافظه ها ، مبدل های آنالوگ به دیجیتال یا تقویت كننده ها ، برای آماده نمودن سیگنال خروجی استفاده می كنند.در عین حال سنسورباید یك خروجی الكترونیكی تولیدكند كه به آسانی پردازش شود . دومین گام عبارت از اتصال سنسور سیستم میكروالكترونیك –بخش مكانیكی می باشد . این زنجیره تنها در صورتی كار می كند كه همه خطوط رابط باشند این امر منجر به توصیف یك معیار مهم تر به ویژه تا جائیكه سنسور مر بوط است می شود.

فصل اول

تعریف عبارت سنسور :
امروز كلمه سنسور به هیچوجه از مفاهیمی از قبیل میكرو پروسسور ، ترانسپیونز (یك میكرو چیپ كامپیوتری بسیار قدرتمند كه می توان مقادیر فوق العاده زیاد اطلاعات را به طور خیلی سریع پردازش نماید) انواع مختلف حافظه و سایر عناصر الكترونیكی به عنوان یكی از لغات وا بسته به دنیای نو آوری های تكنولوژیكی اهمیت كمتری را ندارد . با وجود این سنسور هنوز هم فاقد یك تعریف دقیق است همچنانكه عباراتی از قبیل پروب، بعد سنج (gauge ) ، پیك –آپ یا ترنسدیوسر، مدتها چنین بوده اند . كوششهای زیادی به عمل آمده است تا كثرت تعاریف را محدود نماید . كلمه سنسور یك عبارت تخصصی است كه از كلمه لاتین Sensorium به معنای توانایی حس كردن یا Sensus به معنای حس برگرفته شده است . پس از آشنایی با منشا مفهوم سنسور ، تاكید كردن بر تشابه بین سنسورهای تكنیكی و اندام های حس انسانی واضح به نظر می رسد. شكل زیر این تشابه را نشان می دهد:

ماشین انسان

تكنیك های تولید سنسور:
تكنولوژی سنسور امروزی هنوز هم بر اساس تعداد نسبتاً زیادی از سنسورهای غیر مینیاتوری استوار شده است . این امر با بررسی ابعاد هندسی سنسور هایی برای اندازه گیری فاصله ، توان ، شتاب ، سرعت، سیال عبوری ، فشار و غیره مشاهده می شود. برای اكثر سنسورها این ابعاد از cm 10 تجاوز می كند . زیرا اغلب ابعادسنسور تعیین نمی شود بلكه بوسیله پوشش خارجی آن مشخص می گردد. با این وجود ، حتی در چنین مواردی خود سنسور ها از نظر اندازه در حد چند سانتی متر هستند . چنین سنسورهائی ، كه می توانند گاهی خیلی گرانبها باشند، در آینده مهم باقی خواهند ماند.
برای مثال در زمینه اندازه گیری پروسه ، تكنولوژی تولید و نیز ربات ها كاربرد دارند. با این وجود به طور موازی با این مسئله می توان تكامل دیگری را مشاهده كرد كه بوسیله پیشرفت هائی در میكرو الكترونیك شروع شده است. تكنولوژی میكروالكترونیك ظهور و تكامل سنسورهائی را برانگیخته است كه قابل مینیاتور سازی هستند و برای امكان تولید انبوه مناسب می باشد. این امر یقیناً به معنی آن نیست كه تكنولوژی سنسور با همان آهنگ میكرو الكترونیك تكامل خواهد یافت.
هدف از میناتور سازی ارائه یك سری مزایا می باشد.برای مثال ، اثر سنسور مینیاتوری برروی پارامترهای اندازه گیری شده ضعیف است . این به معنی آنستكه چنین سنسوری درجه كمتری از تداخل را ایجاد
می كند و بنابراین درجه بالاتری از دقت اندازه گیری حاصل می شود . اینرسی سنسور كاهش می یابد و سنسور توان كمتری را نسبت به سنسورهای كلاسیكی مصرف می كند.
تكنولوژی های میكروالكترونیك زیر برای تولید سنسور ها به كار برده می شوند:
ـ تكنولوژی سیلیكان
ـ تكنولوژی لایه نازك
ـ تكنولوژی لایه ضخیم / هیبرید
ـ سایر تكنولوژیهای نیمه هادی ( نیمه هادی های II-VI,III-V )
پروسه های دیگری نیز در تولیدسنسور به كار برده می شوند ، ازقبیل تكنولوژی های فویل ( با چكش كاری یا غلطاندن فلزی را به شكل یك صفحه در آوردن ) و سینتر ( با گرم كردن یك ماده پودر مانند را به شكل یك جسم سفت در آوردن) تكنولوژی فیبر نوری ، مكانیك دقیق ، تكنولوژی لیزر نوری ، تكنولوژی میكروویو تكنولوژیهای بیو لوژی . به علاوه تكنولوژی هائی از قبیل پلیمرها ، آلیاژهای فلزی یا مواد پیزو الكتریكی را در تولید سنسور بازی می كنند.

سنسورهادر تكنولوژی لایه نازك (Thin-film technology):
بسیاری از تاثیرات خارجی كه باید ثبت شوند ، بر یك لایه سطحی نازك سنسور اثر می كنند . نور مثالی از این نوع است . از طرف دیگر به منظور دستیابی به یك زمان پاسخ سریع ، در مورد حرارت، آنها احتیاج به یك احتیاج به یك حجم كوچك دارند. جنبه های عملیاتی معینی از قبیل نفوذ پذیری لایه های فلزی نازك نسبت به رطوبت ، می توا نند لایه های نازك را جالب توجه سازد.
عناصر كلیدی در یك سنسور لایه نازك زمینه و ماده لایه نازك هستند . مواد به كاربرده شده برای زمینه ، شیشه ، فلز ، پلاستیك ها و اخیراً سیلكان هستند استفاده از سیلیكان زمانی جالب توجه می شود كه تجمع یك پارچه سنسور و مدارات الكترونیكی آشكار ساز مورد نیاز باشد.
با وجود این ، شیشه ، سرامیك و فلزات بیشتر از همه به عنوان زمینه به كار برده می شوند . بسته به نیاز ، می توان از شیشه پنجره ساده یا شیشه كوارتز گرانبها استفاده كرد . اخیراً توجه زیادی به
( یاقوت كبود) كریستالی نشان داده شده است . انواع مواد، از لایه های فلزی ساده و لایه های اكسیدی تا لایه های نیمه هادی ، می تواند به عنوان لایه های سنسور به كار برده شود. انواع لایه های زیر به كار برده می شوند:
لایه های مقاومتی وابسته به درجه حرارت ( مثلاً NI ,PT,AU آلیاژهای NI ، ZNO ،NANO3 )
لایه های حساس به نور ( مثلاً PBSE ، HGCDTE ، Si )
لایه های مقاومتی حساس به فشار ( مثلاً آلیاژهای NICR -SI چند گانه)
لایه های پیزو الكتریكی ( مثلاً ZNO)
لایه های حساس به رطوبت ( مثلاً O3 AL2 ،پلی استیرن)
لایه های حساس به مواد شیمیایی ( مثلاً ZNO2 ، SNO2، 3Fe2o )
لایه های مقاومت مغناطیسی ( مثلاً فرو مغناطیس ها)
لایه های نازك نوعاً بین 01 /0 تا 100mm ضخامت دارند بسته به كاری كه از انواع مختلف مواد مورد نیاز است، می توان گسترده بهینه ای را برای آنها معین نمود.

سنسورهای سیلیكانی :
سیلیكان و نیمه هادی های دیگر به طور گسترده در میكرو الكترونیك به كار برده می شوند . از آنجائیكه پیشرفتهای زیادی در رشد كریستال های سیلیكانی اجرا شده است . لذا استفاده از سیلیكان تك كریستالی امروزه در كانون توجه كاربردهای سنسور قرار دارد .
با وجود این ، هم سیلیكان چند كریستالی ( si- poly ) و هم سیلیكان ناموزون ( si -a ) مورد توجه زیاری قرار دارند و امكان مساعد بزرگی برای آینده به شمار می روند.

خواص سیلیكان و اثرات آنها بر سنسورها:
سیلیكان یك ماده مناسب برای تكنولوژی های سنسور است به شرط آنكه اثرات فیزیكی و شیمیایی كافی با قوت قابل قبولی نشان دهد كه می تواند در ساختارهای غیر پیچیده در طول گستره وسیعی از درجه حرارت ها به كار برده شود. جدول زیر مهمترین اثرات و كاربردهای آنها را برای تكنو لوژی سنسور نشان می دهد.

كمیت های اندازه گیری شونده اثر كاربرد
تشعشع اثر مقاومت نوری
اثر ارتباط نوری
اثر یونیزاسیون
اثر خازن نوری مقاومت نوری
دیود نوری ، ترانزیستور نوری
سنسور تشعشع هسته ای
خازن نوری
كمیت حرراتی مقاومت حرارتی
اثر اتصال گرمایی سنسورهای درجه حرارت مقاومتی
سنسورهای درجه حرارتی
سیگنال های مغناطیسی اثر مقاومت مغناطیسی
اثر هال
اثر ارتباط مغناطیسی سنسورهای مقاومت مغناطیسی
مولد هال
دیود و ترانزیستور مغناطیسی
سیگنال های شیمیایی اثر میدانی حساس به بار IS FET

خواص فیزیكی سیلیكان می تواند مستقیماً برای اندازه گیری كمیت اندازه گیری شونده مطلوب به كار برده شود همانطور كه در جدول فوق نشان داده شده است . با این وجود امكانات محدود است.
علاوه بر این، سیلیكان می تواند ، برای مثال ، هنگام استفاده به عنوان زمینه سنسورهای لایه نازك فوق العاده مهم باشد، حتی هنگامیكه مدارات الكترونیكی پردازش كننده اطلاعات مجتمع باشند . تحت شرایط معینی ، اصلاح قسمتهای سیلیكانی در الكترونیك نیمه هادی ساخت انواع مهم سنسورها را ممكن
می سازد . سنسور های نوری از قبیل دیود نوری ، یا سنسور های شیمیایی از قبیل ISFET ها مثالهایی از آن هستند.ساخت سنسورهای سیلیكانی به طور عمده بر اساس عملیات به كار رفته در تكنولوژی نیمه هادی مدرن استوار است كه برای تولید عناصر میكروالكترونیكی ابداع شده اند . تكنولوژی صفحه ای سیلیكان نه فقط بر تولید مدارات مجتمع غلبه می كند بلكه یك عنصر تعیین كننده در تولید بسیاری از سنسورهای سیلیكانی نیز می باشد.

این امر منجر به مزایای زیر می شود:
1- ساخن كم هزینه سنسورها به تعداد زیاد
2- مینیاتور سازی سنسور و تجمع یك پارچه سنسور و الكترونیك
3- ساخت سنسورهای چند گانه
ماده اصلی سیلیكان معمولاً توسط انتشار اتم های ناخالص یا تزریق یون تقویت می شود. و با استفاده از آن اتصالات P-N ، لایه های با هدایت مختلف و لایه های توقف حك شده تولید می شود.
از می توان برای لایه های عایق كننده استفاده نمود . و یك پروسه اپی تكسیال مانند رسوب دادن سیلیكان تك كریستالی با تقویت لازم بر روی زمینه تك كریستالی مثل سیلیكان یا یاقوت كبود را امكان پذیر می سازد كه این لایه های اپی تكسیال اطلاعات مشخصه عناصر را بهبود می بخشد.

فصل دوم

سنسورهای اكوستیكی ؛ سنسورهای صوتی و كاربردهای آن :
سنسوهای اكوستیكی ، سنسورهای صوتی روی كریستالهای پیزو الكتریك پایه گذاری شده اند.
مثالهایی از این وسایل عبارتند از سنسورهای صوتی با پایداری زیاد و شتاب سنج ها . برای كاهش هزینه در سنسورهای صوتی یك تكنولوژی یك پارچه مورد نیاز است كه در آن عناصر سنسورها و مدار الكتریكی روی همان ماده اولیه تولید می شوند.وسیله های یكپارچه دارای مزیت حساسیت بالا هستند كه برای طراحی و ساخت سنسورهای صوتی یكپارچه سازگار با تكنولوژی VLSI تنها به یك پیزو الكتر یك نیازمند است.
مشخصات پیزو الكتریك معمولی به وسیله مفهوم پیزو الكتریك شرح داده می شود كه بیان كننده توزیع قطبهای الكتریكی ( قطبیت ) وچگونگی واكنش های پیزو الكتریك به فشارهای الكتریكی كه بوسیله امواج دپلاریزاسیون ( غیر قطبی) منتشر می شوند می باشد. كشش های مكانیكی روی طبقات ویژه كریستالها منجر به خطی شدن میدانهای قطبی می شوند. در موازنه نیروهای كرنش كریستالی بوسیله نیروهای قطبی درونی متعادل می شوند . وقتی كه این موازنه بوسیله عملكرد میدان الكتریكی خارجی یا نیروهای مكانیكی خارجی توزیع می شوند،نشر میدان غیر قطبی ، یك میدان نا متعادل برای نگهداری موازنه اولیه بوجود خواهد آورد. اگر نیروی خارجی از یك میدان الكتریكی ناشی از ولتاژهای كاربردی باشد باز هم میدان متناسب برای موازنه بوجود خواهد آمد. فرایند ساخت لایه كریستال ساده پیزو الكتریك روی مواد نیمه هادی بسیار مشكل و در بعضی موارد غیر ممكن است خوشبختانه در اغلب موارد یك جهت مختصاتی ( محور ) در لایه پیزو الكتریك حذف می شود كه برای تولید سنسورهای كاربردی مناسب است.
در دهه گذشته تعداد زیادی محقق مشخصه هایی از لایه پیزو را كه منجربه رشد و ترقی و ایجاد كار بردهای مختلف شد ارایه دادند كه سه لایه كاربردی در صنعت سنسور سازی Pzt,ALN,ZNO می باشند .
جدول خلاصه كاربردهای 3 لایه پیزوالكتریك (Pzt,ALN,ZNO ) :
كاربردها ZNO ALN PZT مواد دیگر
سنسورهای فشار


سنسورهای گاز

تشدید كننده های صوتی حجمی


سنسورهای مدل صفحه ای

شتاب سنج ها

میلیمترهای VIF تلویزیونی


وسیله های SAW (نوعی فیلتر تلویزیونی)
سنسورهای موج صوتی سطحی (SAW ) :
SURFACE acoustic wave
سنسورهای SAW مدت طولانی است كه برای اجزاء خاص الكترونیكی همانند خطوط تاخیر ، فیلتر های آنالوگ دیجیتال و تشدید كننده ها استفاده شده اند.
موجهای صوتی سطحی ، موجهای مكانیكی در سطح یك ماده جامد پیزو الكتریك هستند . مهمترین آنها ، موجهای رایلی (Ray leigh )است كه دارای یك جزء طولی می باشدكه در امتداد سطح صفحه پخش شده یك برش عمودی دارند كه به طور نمایی در زیر لایه كاهش می یابد . سرعت انتشار این امواج تقریباً 5- 10 برابر سرعت نور است . این موجها با اضافه كردن دو جفت الكترود فلزی شانه ای شكل روی به روی هم در دو انتهای یك لایه پیزو الكتریك و با استفاده از روشهای لیتو گرافی تولید می شوند. سیگنال الكتریكی اعمال شده به یكی از این جفت الكترود، باعث تولید میدان الكتریكی در لایه پیزو الكتریك و تغییر شكل موجها در سطح شده و در نتیجه موج سراسر سطح لایه را به طرف جفت دیگر الكترود طی می كند تا به عنوان یك سیگنال الكتریكی قابل آشكار سازی باشد...

لینک کمکی