بررسی ساخت آلات چوبی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


بررسی ساخت آلات چوبی دارای 110 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی ساخت آلات چوبی کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

ساخت آلات چوبی
مقدمه:
مجله سنتی درودگری در آوریل 1988، هدف ارائه فرصت ساخت اثاثیه چوبی با كیفیت توسط درودگران مبتدی آغاز به كار كرد. پس از گذشت سالها، ما هنوز برای خوانندگان‌مان آخرین تكنیكهای درودگری، ابزار آلات جدید آزمایشگاهی و نگهداری آنها با درك این مطلب كه آخرین پیشرفتها و ترقیها در دنیای درودگری می باشند را عرضه می كنیم. افزون بر این، هر ماه چهار نمونه زیبای پروژه طراحی برای ساخت وجود دارد. مهمترین این طراحیها برای این سری از كتب انتخاب شده اند.
تولید كنندگان و سازندگان مبلمان كه این پروژه ها را طراحی و خلق كرده اند، مدتهای مدیدی است كه با مجله درودگری سنتی همكاری دارند. هم درودگری حرفه ای و هم مبتدی به خاطر طراحیهای بی پایان و كلاسیكشان، كار صنعتی با كیفیت عالی، تكنیكهای ابتكاری و حداكثر توانایی شرح چگونگی ساخت قطعات انتخاب شده اند. این پروژه های موجود، با طرحهای مناسب و كاربردی مهارتهای درودگری از مرحله مقدماتی تا پیشرفته و با جزئیات ساخت به طور واضح، عكسها و نمودارهای انفجاری رنگی بطور گام به گام، طراحی می شوند، آنها بخوبی قابل درك برای درودگران علاقه مند هستند. هنگام مبله كردن خانه، باغچه ندرتا در لیست اولویتهای اول قرار می گیرد. در نتیجه، حتی باغچه های بسیار زیبا نیز اغلب با میز و صندلی پلاستیكی سفید مزین می شوند كه پس از مدتی در اثر زمان زرد می شوند و نیاز به برپا كردن مانعی مقاوم در برابر ضعیف ترین بادهای تابستانی دارد. شما هرگز خواب استفاده از این میز و صندلی پلاستیكی را در خانه تان نخواهید دید، پس چرا آنها در باغچه منزلتان می گذارید؟
در این كتاب با توجه به دوازده طرح باغچه موجود، ما تلاش كرده ایم كه انواع مناظر بیرون باغچه را پوشش دهیم . برای باغبان، ما ملزوماتی را به شرح زیر در نظر گرفته‌ایم:
طبق چوبی، میز تاشو برای پرورش گیاهان سبز و سه نوع از طرحهای جای پرورش گل و گیاه. برای باغچه بزرگتر، درودگران می توانند با آلاچیق چوبی یا آلونك باغچه آزمون بزرگی از مهارتهای نجاری انجام دهند . برای كسانیكه استراحت كردن در باغچه را به كاركردن در آن ترجیح می دهند، ما مجموعه ای منتخب از نیمكتها، صندلیها و میزها نظیر میز و صندلی سفری را ارائه داده ایم.

ابزار آلات و مواد اولیه
بسیاری از این طرحها به كار و جزئیات كمتری از وسایل اتاق پذیرایی و غذاخوری نیاز دارند و هنوز مجموعه ای از ابزارهای مناسب تیز و حفظ شده ضروری و لازم است، ابزارهای مكانیكی مانند مته، اره مویی، رنده و دستگاه پوست زنی (سمباده) برای مشاغل پیچیده و كسل كننده مفید و مناسب هستند، اگرچه اكثر طرحها در این مجموعه را می توان باابزار آلات دستی ساخت.
تخته های مورد استفاده برای مصارف خارجی را در مقایسه با پروژه های داخلی بنا به دلایل واضح با دقت بیشتری باید انتخاب نمود. پهن برگانی نظیر چوب تاك برای مبلمان و میز و صندلی محوطه باغچه مناسب و ایده آل اند، اما گران قیمت هستند، بنابراین این چوب به عنوان كالای فرعی خرید و فروش می شود. پهن برگان غیر بومی بسیار مناسبی وجود دارند كه هم پر تحمل و هم با دوام به مانند پهن برگانی بومی نظیر بلوط و راش می باشند. سوزنی برگان نیز ممكن است كه مورد مصرف قرار گیرند، به ویژه اگر طرح مورد نظر بتواند در ایام و ماههای بارانی و زمستانی انبار شود، اما این مواد و كالاها به مواد حفاظتی و پرداخت و رنگ كاری نیاز دارند، سایر طرحها شبیه به آلونك، آلاچیق و لانه پرنده، تلفیقی از بافتهای با دوام است كه به مقداری دقت و توجه در حین مراحل نگهداری نیاز خواهند داشت.

پرداخت چوب
در هنگامیكه اثاثیه و مبلمان محیط خارج از خانه را مقاوم به تغییرات آب و هوا می‌كنیم، به یاد داشته باشید كه شما باید اثاثیه را نه تنها در برابر بارندگی، بلكه در برابر نور آفتاب و قارچها نیز حفاظت كنید. نور خورشید رطوبت را ترك می دهد و آنرا آماده حمله عوامل بیولوژیكی می نماید، البته در هنگامیكه نور خورشید كیفیت سطح تخته را كاهش دارد.

میز سفری دارای طرح ساده ای است كه بتوان در ماههای زمستانی آنرا انتقال دارد .
در حال حاضر فرآورده های زیادی در بازار وجود دارند كه برای رنگ كاری و تیمار تخته های مصرفی در محیط خارج، رنگهای چوب و وارنیشهای مناسب و رنگهای با دوام و ضد آب در رنگهای اولیه برای فرآورده های ساخته شده خصوصا از چوبهای بریده شده، كامل هستند.
اخبار تازه ای وجود دارد كه بسیاری از این فرآورده ها در شرایط محیطی ایمن هستند. با كاربرد مناسب مواد حفاظتی چوب، وارنیش، جوهر یا رنگ و نگهداری منظم، اثاثیه و مبلمان باغچه شما بایستی عمری مفید و طولانی داشته باشد. با راهنمایی و كمك به شما در زمینه فرآیند رنگكاری ، ما بخشی را در پایان این كتاب درباره چوبهای مقاوم به هوازدگی در محیط بیرونی آورده ایم.
در اكثر باغچه های بزرگ یا كوچك، این طرحها ارزش و زیبایی باغچه را زیاد خواهند كرد. كلیه این طرحها به هنگام ساخت واقعا ساده و كم هزینه هستند و در عین حال باغچه را برای شما و خانواده و دوستانتان مطلوب و جالب خواهند نمود.
گلدان طرح ورسای
گلدان طرح سنتی ورسای یك وسیله زیبا و جذاب برای باغچه است كه می توان آنرا از هر نوع چوب پهن برگ یا سوزنی برگی ساخت. این نوع طرح گلدانی دارای دو صفحه در دو پهلو گلدان است اما شما می توانید به آسانی ابعاد آنرا مثلا به شكل مربع در آورید.(به صفحه 48 مراجعه كنید.)
دو صفحه این گلدان در درزها و شیارهای پایه گلدان و قید آن قرار می گیرند .
1-چهار پایه گلدان با مقاطع مربعی را با استفاده از رنده برقی رنده كرده و نهایتا با یك رنده دستی سطح آنرا صاف كنید. سطوح رنده شده باید دارای ابعاد زیر باشد سطح مقطع 55 میلیمتر (مربع شكل) و طول هر پایه 456 میلیمتر. البته طول پایه ها را 19 میلیمتر بلندتر در نظر بگیرید چون در مرحله بعدی آنها شیب زنی خواهند شد (یعنی مطابق شكل انتهای هر چهار تا پایه نوك تیز می شوند.) با استفاده از یك سطح كاملا مربعی شكل با همان ابعاد، مربع بودن هر یك از پایه ها را بررسی كنید تا اطمینان حاصل نمائید.
2-موقعیت و محل بالا و پائین فاقها (كامها) را نشانه گذاری كنید. با توجه به شكل پایه ها را با همدیگر با گیره سفت ببندید و سطح هر چهار تا پایه باید در یك راستا قرار داشته باشند. به ترتیب فاصله هر فاق از بالا و فاق پائینی از پایه 70 میلیمتر است. فاصله قیدهای بالا و پائین هر صفحه جانبی از هم 315 میلیمتر است.
3-در بالا و پائین هر پایه دو كام با عرض 8 میلیمتر را سوراخ كنید. این كامها باید در وسط سطح جانبی تخته قرار گیرند. با استفاده از یك سر مته 6 میلیمتری عمق هر كام
را تا 10 میلیمتر ایجاد كنید.
4-برای ارائه اتصالات محكم در گلدان به منظور افزایش استحكام و دوام بیشتر، سوراخها را از پهلوی هر گام ایجاد می كنیم. عمق این سوراخها 10 میلیمتر از سطح جانبی كام هستند.
5-شما می توانید سر پایه ها را به شكل قبه ای یا گرد درآورید اما كار ساده تر این است كه با زاویه 15 درجه با اره این كار را انجام دهید . سپس سطوح داخلی كامها را سمباده بزنید كه این كار در هنگام سر هم كردن گلدان مشكل است.
6-قیدها را به طول 710 میلیمتر بریده و در انتهای آن زبانه به طول 30 میلیمتر ایجاد كنید. طول سطح مقطع قید باید 360 میلیمتر باشد. شما برشها را می توانید برای ایجاد كام در انتهای قید با استفاده از گیره چوبی و قرار دادن قید در وضعیت 45 درجه با اره دستی انجام دهید.
7-سپس قید را برگردانده و تحت همان شرایط قبلی دو طرف كام را برش دهید. با حفظ همان زاویه 45 درجه با حركت برگشتی اره به عقب سطح برش پرداخت و
صاف شود.
8-دو سطح جانبی مجاور برش كام را قطع كنید. همانند مراحل 6 و 7 با توجه به كامها زبانه مربوط به آنرا روی قید ایجاد نمائید. شیارها را برای هر صفحه جانبی روی لبه داخلی زبانه هر قید با استفاده از سرعت 6 میلیمتری سوراخ كنید.
9-صفحه های جانبی را برش بزنید و سپس پاك بری نمائید. سر آخر با استفاده از رنده دستی یا دستگاه فرز دور تا دور لبه صفحه جانبی را به عرض 45 میلیمتر فرز بزنید یا رنده كنید.
10-با استفاده از یك چكش پلاستیكی قطعات را به هم وصل كنید تا اطمینان لازم جهت جور بودن تكه ها با هم حاصل گردد. سپس تنظیم نهایی قطعات كاری لازم و ضروری است كه باید انجام دهید.
11-با مته برقی محل سوراخ روی اتصال كام و زبانه در قید پایه را مشخص كرده و سپس دو قطعه را به هم وصل كرده و از فاصله 4 میلیمتری شانه پایه با توجه به شكل با مته‌اتصال‌را سوراخ كنید. این سوراخها را روی اتصال با هر چهار‌پایه‌و‌قید انجام‌دهید.
12-از چسب ضد آب برای سر هم كردن گلدان در محل اتصالات استفاده كنید. مقطع همه قطعات را مجددا اندازه گیری و كنترل كنید. میخ های چوبی را آغشته به چسب كرده و اتصالات را با میخ چوبی محكم كنید و قسمتهای بیرون زده میخ چوبی را بریده و با سمباده صاف كنید.

فهرست مواد و قطعات اولیه(مشخصات اندازه های برش)
طول قطعات سطح مقطع قطعه قطعات
mm1963 mm55*55 چوب پهن برگ یا سوزنی برگ تیمار شده برای پایه ها،4 عدد
mm5050 Mm21*67 چوب پهن برگ یا سوزنی برگ تیمار شده برای قیدها 80 عدد و قیدهای میانی، 2 عدد
mm1800 Mm20-19*220 تخته لایی برای صفحات، 6 عدد
ـ ـ میخهای چوبی از جنس پهن برگان
ـ ـ پیچهای چوبی
ساخت جعبه داخلی
جعبه داخلی به منظور حفظ و نگهداری گلدان استفاده می شود. برای ساخت یك جعبه داخلی از تخته لایی كم كیفیت با ضخامت 19-15 میلیمتر استفاده كنید، به اندازه 40 میلیمتر آنرا دوربری كنید. اتصالات پهلو به پهلو برای حفظ هر چهار طرف جعبه و چفت آن بهم مناسب هستند. برای محكم شدن جعبه یك حامل به ابعاد 19*35 میلیمتر را به قیدهای پائینی طولی گلدان پیچ كنید و سپس سه حامل را در روی آن قرار دهید.

آشیانه پرنده
طرح سنتی آشیانه پرنده به منظور ساخت یك صندوق آشیانه ای تزئینی و غیر معمول برای پرندگان یك باغچه كوچك مناسب وجور شده است. این آشیانه از تخته لایه ساخته می شود و در ساخت آن از هیچ نوع اتصالی استفاده نمی گردد.
1-لبه تخته را در طول 460 میلیمتر و عرض 305 میلیمتر نشان گذاری كرده و برش دهید. لبه های انتهایی طبقه ها را به طول 510 میلیمتر و عرض 305 میلیمتر و اندازه هر سه قطعه را مجددا كنترل كنید، قسمتهای اضافی را برش داده و برای قطعات تقویت نگهدارید و اندازه قطعات سقف را كنترل كنید.
2-سوراخهای ورودی كاذب 115 میلیمتر ارتفاع و 50 میلیمتر عرض با یك قوس كمانی در بالا دارند. روی قطعات جانبی چهار سوراخ را نشان گذاری كنید بطوریكه یك سوراخ پائینی از لبه قطعه 50 میلیمتر و در سوراخ بالایی 150 میلیمتر در همان راستا بالاتر و از لبه قطعه 125 میلیمتر فاصله داشته باشند. سوراخها را با قطر 10 میلیمتر در هر گوشه از پنجره ها ایجاد كنید.

3-قوس های كمانی را در هر دو قطعه جانبی برش دهید. در روی دو قطعه انتهایی (جلو و عقب آشیانه) دو ورودی كاذب در پائین لبه قطعه نشانه گذاری كرده و آنرا برش دهید ارتفاع ورودی را 150 میلیمتر از پائین در نظر بگیرید و در هر یك گوشه از ورودی سوراخی را برای برش این ورودی ایجاد نمائید.
4-سوراخ ورودی اصلی در بالای ورودی كاذب در قطعه انتهایی جلو قرار داده می‌شود. با یك پرگار نوك فلزی با فاصله 230 میلیمتری از پائین، یك سوراخ به قطر 38 میلیمتر را مشخص می كنیم. یك سوراخ به قطر 10 میلیمتر را در دایره مذكور ایجاد كرده و سوراخ ورودی را با یك اره هره ای و یا اره مویی در می آوریم. لبه های آنرا سمباده بزنید.
5-به منظور سر هم كردن قطعات جلویی و عقبی، لبه های نر قطعات جانبی را چسب زده و با قرار دادن قطعات انتهایی روی آن دور آنها را میخ می كنیم. كلیه گوشه‌ها را برای آنكه منظم و لب به لب باشند كنترل كرده و قطعه را بگذارید تا خشك شود.

ساخت تیرك
برای مراقبت و حفظ جعبه ، بایستی جعبه از سطح زمین 2140 میلیمتر بالاتر قرار گیرد و بایستی كه از تابش نیم روزی و بادهای غالب حفظ شود. برای ساخت پایه چوبی، قطعه چوبی چهار گوش را به طول 2595 میلیمتر برش داده و از فاصله 50 میلیمتری چهار قطعه چوب كوچك با همان اندازه سطح مقطع را به تیر و سطح پایه آشیانه پرنده پیچ كنید. پایه چوبی را با ماده حفاظتی تیمار كنید و یا آنرا در یك سوراخ با عمق 460 میلیمتر در زمین با ملات آهك و قلوه سنگ محكم كنید و یا آنرا با یك حفاظ فلزی محافظت نمایند.

فهرست قطعات (اندازه مشخص قطعات برشی)
طول سطح مقطع قطعه قطعات

تخته لایه مصرف خارجی برای پهلوها، 2تا

تخته لایه مصرف خارجی برای دو انتها و طبقات 3 تا

تخته لایه مصرف خارجی برای كف ،1 عدد

تخته لایه مصرف خارجی برای لبه طاقچه ،4تا

تخته لایه مصرف خارجی برای تقویت لبه ها،6تا

قطعات با برش كام و زبانه برای پوشش سقف6 تا

چوب سوزنی برگ برای پایه
ـ ـ نوار قیری ضد نفوذ رطوبت و آب
ـ
میخ صفحه
6-نر لبه های قطعه میانه جعبه را چسب بزنید و در فاصله 100 میلی‌متر قطعه انتهایی جلوی اشیانه قرار داده و آنرا میخ كنید بدین ترتیب دو جعبه در داخل آشیانه بوجود می آید.
7-شش قطعه را به طول 510 میلیمتر برش زده و با ایجاد كام و زبانه در لبه ها ، آنها را پهلو به پهلو بهم چسبانده و روی نر لبه دیواره ها میخ می كنیم، 25 میلیمتر از لبه سقف بیرون می ماند.
8-طاقچه های تزئینی را از تخته لایه بسازید. طاقچه ها را به ابعاد 230 میلیمتر طول برای طاقچه دیواره های پهلویی و برای طاقچه دیواره های انتهایی با طول 75 میلیمتر قطعه ها را برش داده و در انتها آن را گرد كنید. وضعیت قرار گیری طاقچه ها بالاتر از دربهای كاذب كمانی است. وضعیت قرارگیری طاقچه جلویی، 25 میلیمتر پائینتر از ورودی گرد آشیانه است و در این فاصله چسبانده می شود. دو تا تقویت برای هر یك از تاقچه ها ساخته و آنها را با چسب بچسبانید.
9-از یك ماده حفاظتی محلول در آب و یا رنگ سفید برای پوشاندن كل آشیانه استفاده كنید. یك لایه عایق قیر اندود را روی سقف محكم بچسبانید به منظور ایجاد نمای مناسب برای ورودیهای جانبی ده قطعه تخته لایه با ابعاد بزرگتر از ورودیها را بریده و با چسب به محل هر یك از ورودیها بچسبانید.
10-یك قطعه به طول 535 میلیمتر را برای تخته لایه كف آشیانه به ابعاد 12*356 میلیمتر برش دهید. قطعات را به طول های مشخص با مقطع 25 میلیمتری برش داده و با چسب آنها را به هم و به كف آشیانه محكم بچسبانید. آشیانه پرنده را دقیق روی كف قرار داده و آنرا بر روی كف پیچ كنید. طوری پیچ كنید كه بتوان لایه را از آن برای تمیز كردن جدا كرد. چندین سوراخ نیز به قطر 25 میلیمتر در كف آشیانه برای خروج آب ایجاد كنید.

میز هشت ضلعی
این میز برازنده از قطعات كوچك و نازك چوبی از جنس چوبهای پهن برگ یا سوزنی برگ تیمار شده ساخته می شود. این طرح را می توان بصورت چهار وجهی یا شش وجهی و یا حتی به صورت گرد با استفاده از قید و كنده كاری به شكل مناسبی ساخت.
چهار قید چوبی به شكل صلیبی با اتصالات نیم به نیم در مركز باعث ایجاد اتصال محكمی در میز می شوند.
1-هر پایه میز را به ابعاد سطح مقطع 72 میلی متر سایززنی كرده و به طول 665 میلیمتر برش دهید. پایه ها را به همدیگر قید كنید و در انتهای هر پایه پائینی میز زبانه ای به طول 100 میلیمتر ایجاد كنید.
2-سپس در پایه های عمودی كام به عمق 19 میلیمتر كه به اندازه یك سوم عرض تخته است ، در بالای هر راه ایجاد كنید. شما می توانید برای راحت تر سر هم كردن قطعات آنها را شماره گذاری كنید.
3-با استفاده از یك مغار كامها را به عرض 50 و عمق 45 میلیمتر برای هر قید افقی پایه در انتها ایجاد كنید. در هر یك از كامها سوراخی برای میخ چوبی با قطر 10 میلیمتر ایجاد كنید.
4-چهار قید به ابعاد 50*72 میلیمتر ایجاد كنید و طول هر قید را از 700 میلی متر برش دهید، با استفاده از یك خط كش مدرج و كنترل مربع بودن سطح، اتصال نیم به نیم مركز هر قید را مشخص نموده و قسمت اضافی چوب را از درون كام و اتصال خارج كنید. اتصال را به هم وصل كرده و خوب بودن آنها را كنترل نمائید. در انتهای هر قید یك زبانه به ابعاد 45*50 میلیمتر را برش دهید.
5-قیدهای بالایی را به طول 880 میلیمتر برش دهید. با استفاده از شابلون، یك قوس 50 میلیمتری در انتهای هر قید مشخص كرده و سپس با اره نواری قوسها را برش بزنید. كام‌ها را در انتهای هر قید بطوریكه با زبانه هر چهار پایه جور شوند، برش دهید.
6-چهار سوراخ پیچ را در اتصال نیم به نیم قیدهای پائین در محل صلیبی آنها با هم ایجاد كرده و چسب بزنید و آنها را بهم پیچ كنید. پایه ها را قبل از اینكه به هم بچسبانید كنترل كنید كه قطعات به هم بطور مناسب جفت شوند. با استفاده از سوراخهای ایجاد شده در پایه ها به عنوان نشانه، سوراخهای روی زبانه ای كه وارد قید می شود را با مته سوراخ كنید.
7-همه اتصالات را چسب زده و پایه ها و قیدهای افقی را مجددا سر هم كنید. میخهای چوبی را چسب زده و با ضرب چكش به محل اتصال قید و پایه وارد كنید. با استفاده از یك چكش پلاستیكی یا نوع چوبی با یك تكه چوب سوزنی برگ در سر آن، و چكش را بالای زبانه روی كام بكوبید.
8-چهار قطعه زانویی تزئینی را به طول 305 میلیمتر برش دهید. از یك شابلون برای كشیدن زانویی استفاده كرده و زانویی ها را با اره نواری ببرید و زانویی ها را به پایه و
به قید پائینی چسبانیده و یا با پیچ چوبی بچسبانید.
9-برای بخشهای بالایی شابلونها از MDF به ابعاد 95 میلیمتر عرض و 130 میلیمتر طول در سطح داخلی و 385 میلیمتر در سطح بیرونی است. با اره فارسی بر ضخامت تخته را به 42 میلیمتر در انتها كاهش می دهیم.
10-سطح داخلی هر قطعه را در انتهای تخته 19 میلیمتر كم كنید. این كار شما را قادر خواهد ساخت كه هر تكه را به درستی و با دقت با استفاده از سده كوتاه زن یا اره دستی برش دهید.

11-با استفاده از یك اتصال بیسكوئیتی، دو شكاف در انتهای هر قطعه بالایی یا بطور تناوبی اتصالات بیسكوئیتی را روی یك اره نواری برش دهید و سپس قطعات را با یك سوراخ كن برش دهید. اتصالات بیسكوئیتی را به هم چسبانده و جفت كنید، سپس چسب زده و بالای میز را سر هم كنید آنرا با یك گیره شبكه ای محكم كنید و
هشت تكه چوب سوزنی برگ را در هر گوشه جفت و جور كنید.
12-هشت تكه تخته پهن روی قطعه بالایی را با فاصله 25 میلیمتری از هم نشان گذاری می كنیم. تكه های تخته را از طول برش داده و رنده كنید. كنترل كنید كه تكه‌های چوب قرینه باشند. در هر تكه تخته دو سوراخ در لبه انتهایی آنها ایجاد كنید و دو سوراخ نیز در لبه داخلی آنها ایجاد كنید. قطعات صفحه میز را به لبه های قید پیچ كنید.

فهرست قطعات (اندازه مشخص قطعات برش)
طول سطح مقطع قطعه قطعات

تخته پهن برگ یا سوزنی برگ تیمار شده برای پایه،4

تخته پهن برگ یا سوزنی برگ تیمار شده برای قید،4

تخته پهن برگ یا سوزنی برگ تیمار شده برای سطح میز،8

تخته پهن برگ یا سوزنی برگ تیمار شده برای قطعات روی میز 8

تخته پهن برگ یا سوزنی برگ تیمار شده برای زانویی،4
ـ
میخ چوبی از سوزن برگان،4
ـ ـ پیچ چوبی، 56
سبد باغبانی
بطور متداول، سبد باغبانی در اندازه های مختلف و با مقطع مربعی یا گرد می باشد. این سبد مفید كوچك می تواند از تكه های دور ریز پهن برگان یا سوزنی برگان ساخته شود، چوب راش به آسانی برای استفاده در دسته سبد خم می شود.
1-تخته جانبی را به ابعاد 406 میلیمتر طول و تخته های انتهایی را به طول 200 میلیمتر نشان گذاری كرده و برش دهید. روی دو تخته جانبی از انتهای آنها 50 میلیمتر نشان گذاری كنید، با رعایت این فاصله دو انتها را خط كشی كرده و آنها را ببرید. این كار را روی دو تخته انتهایی نیز انجام دهید از لبه انتهایی فاصله 25 میلیمتر را نشانه‌گذاری كنید.
2-تخته های انتهایی را به تخته های پهلویی چفت كنید. زاویه های مورد نظر را نشانه گذاری كرده و آنها را برش دهید. روی تكه چوب زاویه ها را مشخص كنید. این كار را برای قطعه زیری هم انجام دهید. جای سه سوراخ را در انتهای هر تخته جانبی برای میخ ایجاد كنید. روی لبه داخلی روكشهای رویی تخته های انتهایی همانطور كه نشان داده شده به اندازه 6 میلیمتر به منظور كاهش ضخامت و چفت كردن تخته های پهلویی، شیار ایجاد كنید.

3-چسب را برای لبه تخته های انتهایی و میخ را برای لبه تخته های پهلویی بكار ببرید. كار را برگردانید و روی دیگر تخته را میخ بزنید. دو یا چند تخته، ترجیحا از چوب راش را برای دسته سبد، به طول 610 میلیمتر ار تخته به ابعاد مقطع 4*19 میلیمتر، برش دهید. بهتر است كه چند نمونه از این تخته ها را برش دهید زیرا در هنگام كمانی كردن اغلب ممكن است كه اشكال یا خطا صورت گیرد.
4-در یك قابلمه بزرگ تا نصف آب ریخته و آنرا گرم كنید تا آب بجوشد. به دقت یك قسمت از چوب را از انتها داخل آب جوش كرده و با دستكش آنرا خارج كرده و سمت دیگر آنرا با فشار در دیگ قرار داده تا خم شود. به انتهای دو لبه تخته مجددا به سمت داخل فشار آورید تا شكل نهایی بدست آید.

فهرست مواد اولیه(اندازه مشخص قطعات)
طول سطح مقطع قطعه قطعات


پهن برگ یا سوزنی برگ برای پهلوها،2

پهن برگ یا سوزنی برگ برای دو تخته انتهایی 2

چوب پهن برگ یا سوزنی برگ برای

پهن برگ یا سوزنی برگ برای دسته
ـ
پیچ و مهره، 2تا
ـ ـ میخ برنجی و مسی
5-دسته های سبد را مطابق شكل بسازید. هر چوب دسته را با آب جوش نرم كرده و بلافاصله به شكل خمیده در آورده تا به همان شكل خشك شوند. تا موقعیكه دسته ها خشك هستند، آنها را سعی نكنید كه شكل دهید و چون ممكن است كه تخته های پهلویی را از شكل در آورند.
6-تخته ای را به طول 305 میلیمتر برای كف سبد علامت گذاری كرده و برش دهید . به اندازه 4 میلیمتر لبه تخته را مورب برش دهید تا هنگام جفت كردن قطعات محكم باشد. تناوب قطعات را كنترل كرده و به آنها چسب بزنید، قطعات را به هم فشار داده و سوراخ میخ خور را با مته ایجاد كنید. دو سوراخ در هر تخته پهلویی و یك سوراخ در تخته انتهایی كف سبد را میخ كنید.
7-از فاصله 50 میلیمتری انتهای چوب دسته یك سوراخ در وسط آن با مته 6 میلیمتری ایجاد كنید ، سوراخی در فاصله 25 میلیمتری در وسط تخته از لبه بالای هر تخته پهلویی ایجاد كنید.
8-انتهای چوب دسته را چسب زده و دسته را با استفاده از پیچ و مهره به بدنه سبد چفت كنید. مهره را سفت كرده و انتهای بر آمده پیچ را از داخل سبد ببرید و به برآمدگی انتهای هر مهره و پیچ برای محكمتر شدن ضربه بزنید.
میز و نیمكت
این میز و نیمكت تمام چوب می تواند در هر باغچه ای به عنوان سازه اصلی و جالب و جذاب ساخته شود. شما می توانید از چوبهای پهن برگ یا سوزنی برگ مورد نظر استفاده كرده و از اتصالات كام و زبانه و اتصالات دوبل استفاده كنید.
1-تخته های تكیه گاه نیمكت را به طول 1190 میلیمتر برش دهید. انحنایی به اندازه 50 میلیمتر در تخته های انتهایی و سپس زبانه آنها را ایجاد كنید. تخته های تكیه گاه نیمكت را به یك اندازه با شیب 14 درجه برش دهید و دو تا میخ چوبی را در انتهای هر تخته ایجاد كنید. نه تكه تخته پهن به طول 390 میلیمتر بریده و در انتهای هر یك زبانه ایجاد كنید. دو كام در تخته عرضی پشتی نیمكت ایجاد كنید و نه كام نیز در تخته عرضی نشیمنگاه تخته ایجاد كنید. با استفاده از گوه ها برای تنظیم تخته های پهن بصورت شیب دار با زاویه مشخص از مغار استفاده كنید. پشتی نیمكت را قبل از چسب زنی در هم چفت كنید.
2-دو تكه چوب را برای پایه های عقبی به طول 460 میلیمتر برش دهید و زاویه قسمتهای بالایی درجه باشد. دو تا پایه شیب دار با زاویه درجه را به طول 510 میلیمتر ببرید. پایه های چوبی كوچكتر را برای ایجاد اتصال V شكل به صورت نوك پرنده برش دهید هر دو قطعه را تیز كرده و به هم چسبانده و محكم با گیره ببندید. پس از آنكه اتصال خشك شد، سوراخهایی را برای اتصال دوبل در محل اتصال‌ایجاد‌كرده‌و در‌دو تخته جانبی و تخته بلند پشتی نیمكت اتصال كام را ایجاد‌كنید.

3-پایه های جلویی را علامت گذاری كرده و به طول 598 میلیمتر برش بزنید. در قسمت بالای بازوی پایه ها اتصال زبانه را ایجاد كنید و سپس كام تخته جانبی را در آن چفت كنید. تخته كناری نیمكت را به طول 510 میلیمتر و تخته جلویی نیمكت را به طول 1190 میلیمتر برش دهید. سپس آنها را همانند توضیح شكل 1 به هم جور كرده و زبانه را ایجاد كنید.
4-تخته مركزی (قید پایه ها) را به طول 460 میلیمتر بریده و در انتهای هر طرف دوبل بزنید و برای دوبلها پایه های جلویی و عقبی را از بیرون سوراخ كنید. تخته های دسته نیمكت را به طول 650 میلیمتر ببرید و سپس كام را در زیر دسته برای زبانه پایه نیمكت ایجاد كنید. یك شیب درجه ای برای جفت و جور شدن لبه كار ایجاد
نموده و نمونه را قبل از چسب زدن سر هم كنید...

لینک کمکی