بررسی روش های تثبیت چوب با رنگ روغن و جلا

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


بررسی روش های تثبیت چوب با رنگ روغن و جلا دارای 66 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی روش های تثبیت چوب با رنگ روغن و جلا کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

روشهای رنگ روغن و جلا
فهرست
7ـ مقدمه 8ـ خطرات شیمیائی كار با چوب ( موردی كه شما نمی دانید می تواند باعث آزار شما شود )
14ـ ارزیابی رنگ چوب (روشهائی در اندازه گیری طول مدت)
17ـ حفاظت چوب از رطوبت ( آزمایشات آزمایشگاهی كه نشان می دهد كه چه نوع روغن هائی كار می كنند و چه نوعهائی كار نمی كنند )
20ـ لكه های چوب ( یافتن روشهائی در اضافه كردن رنگ )
22ـ رنگ های آنالین ( رنگ كاری چوب با مواد شیمیائی جدید )
23ـ بازكردن رنگ قرمز روشن
24ـ روش قدیمی رنگ چوب ( اجرای دوباره رنگ های قدیمی)
28ـ پركردن رنگ ها ( ساخت چوب به راحتی ساخت شیشه)
32ـ رنگ و روغن ( قسمت روی قوطی نشانه آن راتوضیح می دهد )
36ـ جلای بی ثبات ( یك روغن مورد اعتماد برای مغازه های كوچك)
40ـ جلاهای آبی ( مقایسه آنها با علاقه های قدیمی )
46ـ جلای روغن و رنگ
47ـ جلا دادن با روغن ( محصولات جدید برای یك عمل قدیمی)
50ـ مالش روغن ( روغن ها ، صابون و سایش های عالی )
53ـ به كاربری واكس( زدودن سؤالات ناجواب در باب رنگ های قدیمی)
56ـ جلای فرانسوی ( به كار بردن جلای پایانی)
60ـ جلای (ثبات محافظه كاری در موارد شكسته شده )
63ـ لكه های ژن( تولید رنگ با مشكل كمتر)
65ـ روشهای پیشرفته
66ـ جلای اپك ( رنگین كمانی از رنگها از اسپری شما)
70ـ جلاهای كاتالیزوری (تولید یك جلای در به كار بردن بر روی انگشتان )
72ـ جلای ژاپنی (urusbi و جلای عمومی)
76ـ جلای آبی
77ـ ثابت كردن عقیده
78ـ سایه انداختن ، لعاب انداختن و جور كردن رنگ (سه روش در استفاده ازرنگ برای جلا بخشی )
80ـ احیا كردن دوره فلزآلات ( اشاراتی در ذخیره آن در دید سازنده )
82ـ سیستم های فشرده هوا ( كشیدن فشار و استفاده از فشارنده هوا)
88ـ پیشرفت یك اسپری
89ـ جلا بخشنده های اسپری (هدایت جلا بخش ها )
96ـ پاك كردن هوا ( یك روش در تهویه مغازه كوچك)
98ـ هوموی كردن چوب( تغییر عقیده با استفاده از لعاب و نقاشی)
102ـ درخت آبنوس ( چطور مشروب به رنگ ها اجازه دخول می دهند )
105ـ الگو برداری از Boston Rocker (رنگ با فلزات قدرتی)
110ـ جلاهای چوب های توده ای ( باد دادن چوب در یك یا دو ساعت)
112ـ تولید یك جلای چسبی ( عقیده قدیمی در چوب جدید )
114ـ تولید یك ركورد در جلا ( ساخت منفذهای چوب برای رنگ و قیاس )
116ـ جلاهای ریز ( رنگ های آشكار كه جعبه اصلی را روشن می سازند )
120ـ نقاشی مبلمان ( حفاظت از شیرابه با یك اسپری )
123ـ حجاری نقاشی شده ( رنگ بدست آمده از تخم كتان و رنگ های روغنی )
126ـ فهرست

مقدمه:
كمی بعد از اینكه تشخیص دادم كه كنترل كامل بر كار چوب به قدر یك زندگی كامل است ، دریافتم كه زندگی دیگری مورد نیاز می باشد كه آن یادگیری جلا بخشی می باشد . جلای چوب اتحاد و هماهنگی شیمیائی علم ، صنعت و هنر است و اغلب منبع سر در گمی برای سازندگان معمولی چوب می باشد .
اگر حقیقت گفته شود بیشتر ما بابت جلابخشی كه زمان آن بر سر نگران نخواهیم بود و پس ما دقت كافی داریم تا در باب سوالاتی مانند اینكه چه نوع جلائی استفاده كنیم ، روش به كار بردن آن ، اثرات آن بر روی پروژه كه ساعتها در ساخت آن به طول می انجامد نگران باشیم . متأسفانه ،پاسخهای آسانی به اینگونه سؤالات وجود ندرد . هر نوع جلا منافع و معایب خود را دارد و در انتخاب صحیح یك مورد برای پروژه داده شده شما نیاز به تجربه شخصی نیاز دارید كه بر روی آموزش سازندگی بیشتر كار كرده باشد تا مطالعه .
40 مقاله در این كتاب ، از موارد قبلی مجلهFine Woodworking توسط مردمی كه جلا بخشی را می دانند نوشته شده است . آنها در مورد وسایل مورد نیاز و روشها در بكار بردن جلا آگاهی دارند . نیروهای متناسب و ضعیف بودن تركیباتمختلف شامل خطرات آنها می باشد . چگونگی آمادگی چوب برای جلا دادن ، چگونگی كنترل رنگ ها و لكه ها در رسیدن به اثرات مخصوص و چگونگی مالش روغن بر جلا موارد مهم در پروژه شما می باشند .
ممكن است برای شما و من وقف كردن زندگیمان بر روی مهارت یافتن هنر جلا بخشی خیلی دیر باشد اما آنقدری دیر نیست تا از كسانی كه دریافته اند یاد بگیریم .
ناشرJim Boeser
سریBest of fine woodworking 46 مورد از 80 مورد جملات چوب را مورد بررسی قرار داد و كه بطور اصلی بین اواسط سال 1984 و اواخر 1989 منتشر شد .( روشهای روغن و جلا بخشی شامل 5 مقاله از موارد بعدی می باشد . هیچ گونه كپی برداری بین این كتابها و مورد رایج سری های Fine woodworking نمی باشد . زیر نویس هر مقاله كه زمان اولین انتشار ، دسترسی به محصول و آدرسهای تهیه كنندگان و مجلات را نشان می دهند . ممكن است از این به بعد تغییر یابند .
تمام كاركنان چوب اغلب تحت سطوح زهری مواد شیمیائی مختلف قرار می گیرند . گاهی این مورد اتفاق می افتد، زیرا كاركنان نوشته های هشدار دهنده را در نظر نمی گیرند اما این مورد مكرراً اتفاق می افتد زیرا آنها درحالی كه اطلاعات كافی در مورد تولیدات شیمیائی ندارند ، سعی در از بین بردن خطرات و یافتن پیشگیری های مناسب دارند . مواد شیمیائی زهرآلود و سمی در موارد متعدد تهیه كنندگان چوب كه شامل چسبها ، نقاشیها و جلا دهنده ها می باشد یافت شده است . با نشان دادن یك خلاصه از موارد اصلی مسمومیت شیمیائی ، من امیدوارم تا بتوانم یك مورد مهم را در مورد كاركنان چوب بدست آورم .حفاظت از خویشتن بهتر از جلوگیری از بیماری یا زخم می باشد و به سرعت مهمتر از درمان بعد از رخ دادن واقعه می باشد .
جدول در شكل 1 در صفحات 11ـ10 به شما در تشخیص محصولات كه شامل مواد شیمیائی مخصوص می باشند ، تشخیص خطرات مرتبط با زهرهای معمولی و انتخاب موارد ایمنی كمك می كند . بحث آینده خطرات شیمیائی و اینكه چگونه مواد سمی در بدن جذب می شوند به شما در دانستن اطلاعات حاضر در جدول كمك خواهد كرد .
خطرات محلل ها
مسمومیت به توانائی محلل یا ماده شیمیائی اشاره می كند كه اثر مضری بر روی سیستم شناختی در بدن شما تولید می نماید. این مواد شیمیائی مضر ، كه مواد مسمومیت نامیده می شوند ، اغلب موارد خاصی را مورد هدف قرار می دهند .
به عنوان مثال، بنزین به عناصر بدن در ستون فقرات آسیب می رساند . هر ماده شیمیائی می تواند یك اثر سمی راتولید نماید . بعضی از آنها این كار را با یك تماس مختصر و تنها انجام می دهند كه تأثیر پذیری تند و ناگهانی نامیده می شود . دیگر موارد به نمایش زمانی نیازمندند كه یا مكرر است و یا تك تماسی . نكته اصلی این است كه هیچ گونه مواد شیمیائی مضری وجود ندارد و فقط روشهای ایمنی در استفاده آنها كاربرد دارد .
تمام مواد شیمیائی می توانند هم اثرات مزمن و همیشگی و هم اثرات تند و ناگهانی را تولید نمایند . اثرات تند و ناگهانی معمولاً سریع رخ می دهند و بیماری فقط زمان كوتاهی به طول می انجامد . اگر اثر پذیری كافی نباشد، اثرات قابل برگشت می باشند . بیشتر اثرپذیریهای تند و ناگهانی می تواند باعث صدمه همیشگی مانند مرگ باشند . از طرف دیگر ، اثرات مزمن و همیشگی ممكن است تا بعد از گذشت هفته ها ، ماهها و حتی سالهای اثرپذیری مكرر آشكار نگردد و معمولاً نیز همیشگی و برگشت پذیر می باشند . بعضی افراد تحت اثر مضر بودن خود را تشخیص نمی دهند زیرا عوارض سریع این اثرات می تواند به طرز وسیعی به نوع ماده ، سطح تماس و حساسیت شخص بستگی داشته باشد .
هر دو اثر مزمن و تند و ناگهانی ممكن است مشخص گردند یا كل سیستم را موثر كنند . یك عارضه ممكن است شبیه قرمزی یا آبله پوست در مكانهای تماس باشد . عارضه سیستم زمانی كه ماده شیمیائی در خون جذب می شود رخ میدهد .
اثرات مضر ممكن است در هر منطقه ای از بدن رخ دهند ، اما سم در محلل ها اغلب بر سیستم عصب تأثیر می كند . معمولاً ، مواد شیمیائی سیستم عصبی را دچار خلل می كند اما بعضی مواد ، مانند زیلین ممكن است رفتارهای مضطربی را تولید نمایند .
علئم ناراحتی سیستم عصبی می تواند شامل خواب آلودگی ، سردرد ، بی خوابی، سردر گمی ، خواب ، رفتارهای غیر معقول باشد . در كار ، این علائم نه تنهاتولید را كاهش می بخشد بلكه منجر به افزایش زخمها نیز می شود . بنابراین ، ضرر می تواند اثرگذار باشد مغز ظرفیت محدودی را داراست پس هر گونه اثری كه به وجود می آید معمولاً همیشگی می باشد . اثرپذیری خیلی بالای مورد مزمن همیشگی به حلالها می تواند به نارسائی مغز منجر گردد كه خود منجر به ناتوانی در قضاوت ، دید ، ذهن می گردد . این مورد سوالی كه اخیراً بررسی گردید را به وجود می آورد : آیا اثرات سطوح كم و مكرر میتواند باعث سن بلوغ سریع شود وتوانائیهایی جسمی و ذهنی را كاهش بخشد ؟ تا جائی كه پاسخی وجود دارد ، عاقلانه است تا اثرپذیری در محللها را مختصر نمائیم .
مواد شیمیائی چطور وارد بدن می گردند ـ سم هایشیمیائی می توانند درسیستم خون از طریق تنفس و لوله های هضم مانند پوست جذب گردند . بیشتر محللها قابل تبخیر شدن می باشند و سریعاً به بخار تبدیل می گردند ، پس تنفس روش اصلی جذب می باشد . شش تأثیر گرفته در طول تنفس بسیارزیاد می باشد تقریباً در حدود 2 هكتار از كل سطح در شنها ، نسبت تبخیر محللهای مختلف با اندازه گیریهای فشار بخار مایع تبخیر شده در میلی متر جیوه در جدول صفحات بعد نشان داده شده است . هر چه تبخیر محلل بیشتر باشد ، فشار بخار بیشتر می گردد و سریعتر اتاق رامواد بخار پر می كند . اندازه گیریهای نشان داده شده فشار تبخیر در 68 درجه فارنهایت ساخته شده اند و هر گونه افزایشی در دما ، افزایش تبخیر را به همراه دارد .
یك لایه ضخیم خارجی پوست معمولاً مانع موثری در مقابل بیشتر مواد می باشد . علی رغم آن ، بیشتر محللهای مایع در تولیدات جلای چوب مانند كلریومتیلن یا الكل ایزوپروفیل می توانند در پوست نفوذ كنند و باعث ورم پوست گردند . همچنین مواد شیمیائی از طریق بریدگیها و خراشها سریعتر نفوذ می كنند .مواد شیمیائی مانند مواردی كه در شكل صفحه مقابل نشان داده شده اند ورودی به سیستم هضمی در دو روش بدست می آورند : مصرف غذا ، نوشیدنی یا سیگار به مغازه آورده شده است و آلودگی توسط مواد شیمیائی مهمترین مورد می باشد . یك روش نا آشكار شامل ششها می باشد . دیواره های داخلی لوله تنفسی با یك لایه نازك حفاظت می شوند كه با حركتهای مدام و كوچك به طرف بالا حركت می كنند . زمانی كه مواد تنفسی به لوله تنفسی رسیدند ، آنها قورت داده می شوند و سپس هر ماده شیمیائی درمواد توسط معده جذب می گردد . این شرایط زمانی كه شما ماسك خود را در حین جلا زدن نپوشیده باشید به آسانی پیشرفت می كنند .
گروه بندی مواد شیمیائی ـمحللهای مایع می توانند در گروههایی با ساختارشیمیائی مشابه و نمونه های محلل استفاده می شوند كه به این معناست كه شما می توانید معمولاً از یك محلل در یك گروه به عنوان جانشین برای محلل دیگر از همان گروه استفاده كنید .گروههای محلل كه كاركنان چوب مكرراً به آن برخورد دارند شامل هیدروكربنهای آلیفاتیك ، هیدروكربنهای كلرونیت ،هیدروكربنهای آروماتیك ، الكلها و كتونها كه در شكل 1 گروه بندی شده اند می باشد .
هیدروكربنهای آلیفاتیك اغلب گرفته شده از بنزین میباشند مانند نپتونها ، پارافین ها ، مواد معدنی ،n هگزان و كراسونها .از این جدول ، شما خواهید دریافت كه n هگزان كه در چسبها ، جلا دهنده ها یافت می شود نه تنها بسیار قابل اشتعال می باشند بلكه می تواند باعث ناراحتی در سیستم عصبی گردد كه به ضعیف شدن دستها و پاها منجر می گردد . یكی از محللهای ایمن برای كاركنان چوب تینررنگ می باشد كهماده معدنی یانپتا یا جلای سازنده و نقاش با هیدروكربنهای آروماتیك می باشد . هیدروكربنهای كلرینیت با استفاده از نام كلرو یا كلرید در نامشان مشخص می گردند . آنها محللهای خوبی برای بیشتر نقاشیها و جلاها می باشند زیرا اشتعال پذیر نمی باشند . اما اكثریت آنها سمی شناخته شده اند كه برای شخص زنده مضر بوده و سرطان زا نیز می باشد . به عنوان مثال ، متیل كلرید یك حلال معمولی در تكه های نقاشی می باشد كه كربن مونوكسید را ر بدن شكل می دهد . و نشان داده شده است كه این ماده در حیوانات آزمایشگاهی سرطان زا بوده است . دولت استفاده آن در خانه ها را محدود كرده و انتظار محدودیتهای بعدی نیز می رود .
هیدروكربنهای آروماتیك كه در انواع گوناگونی از محصولات از ضخامت جلاها و تكها گرفته تا چسبها و تنگستن ها و خطرات مخصوص حاضر به عنوان یك مجموعه نشان داده می شوند . بیشترین مورد سمی بنزین می باشد كه باعث تخریب در عناصر تشكیل دهنده خون می شود و ممكن است این سلولها را پاك نماید و باعث تخریب ستون مهره ها گردد . به دلیل محدودیت های بوجود آمده از طرف دولت شما نباید با بنزین برخورد داشته باشید . بنابراین ، بعضی از محصولات قدیمی ممكن است شامل حلال بوده باشد و این محللها باید از محیط شما دور ریخته شوند . تولین و زیلین به عنوان جانشینان بنزین مورد استفاده قرار گرفته و اگر چه مانند بنزین خطرناك نمی باشند اما میتوانند باعث اثرات سمی جدی كه در شكل و جدول نشان داده شده اند شوند .
در میان طبقه های مهم و ایمن محللها ، الكلها می باشند كه در انواع بسیاری از جلاها و محصولات دیگر مورد استفده قرار می گیرند . متانول یاالكل چوب كه تا اینجا مهمترین سم این گروه بوده می تواند برسیستم بینائی تأثیر كرده و به كوری می انجامد . ایتانول یا الكل رنگ كمترین الكل سمی می باشد وتقریباً نیمی از اثر انحطاط درمغز و نخاع را مانند ایزوپروپانول را دارا است . كیتونها ، سه نوع برچسب كوجود استون ، متیل اتیل كیتون و متیل ایزوبوتیل كتون می باشند . استفاده متیل n بوتیل كتون ، كه ممكن است شما در محصول قدیمی بیابید ، ممنوع شده است زیرا می تواند سیستم عصب را مختل سازد . علائمی كه معمولاً در طول هفته ها و ماهها رخ می دهد و شامل سستی ، حس خارش یا سوزش و شلی و ضعیفی در دستها و پاها می باشد . محلل بی خطر گروه كتونها استون می باشد اگرچه كه بسیار اشتعال پذیر می باشد و خطر آتش سوزی و انفجار را در بر دارد .
دیگر موارد خطرناك ـ چسبها به یك گروه بزرگ مواد خطرناك مانند آنچه در شكل 2 صفحه 12 توضیح داده شده است اشاره دارد كه باید با احتیاط با آنها برخورد داشت . بعضی از آنها به دلیل اشتعال پذیری محللهایشان مانند چسب نیروسلولز با 39 درصد استون وپیوندهای تماسی با هیدروكربنهای تبخیر متنوع ، خطرناك می باشند . چسبهای معمولی دیگر كه مسمومیت كمتری دارند چسب های سفید می باشند كه با عنوان نمك جوهر سركه پلی وینیل شناخته می شوند و چسب زرد ، چسب پوست ،چسب مایع ( هیدروكربن : 50 درصد اتیلن وینیل یا كپلی موجوهر سركه با 45 درصدو موم 5/0 ) و چسب مرطوب نیز در این گروه می باشند . بنابراین ، آنها می توانند باعث خارش های پوستی یا آلرژیهای پوستی شوند . و كازئین با مخلوط كردن پودرهای خشك باعث خارش دستگاه تنفسی می گردد .
محدود كردن تأثیر مسمومیت ـ همیشه محلل با مسمومیت كمتر را در انجام كار انتخاب نمائید و همیشه از توصیه های سازنده برای ایمنی پیروی كنید . برچسب های محصول امروزه بیشتر از زمانهای پیشین جزئیات را توضیح می دهند و باید همیشه اولین منبع اطلاعات مسمومیت باشند . در تمام هشدارها برروی بر چسبها مانند لطفاً در مناطق با رطوبت كافی استفاده شود نباید به سادگی گذشت .
در گرفتن اطلاعات جزئی بیشتری از استفاده بی خطر و ذخیره یك محصول مخصوص ، یك برگه اطلاعاتی مورد نیاز می باشد كه در صفحه مقابل قسمت بندی شده است . كانادائیها و امریكائیان در داشتن قوانین مورد نیاز كارمندان در ساخت برگه های اطلاعاتی قابل دسترسی به كارمندان كه با مواد خطرناك سروكار دارند تلاش كردند . برگه های اطلاعاتی ایمنی از سازندگان محصول یاتوزیع قابل دسترسی می باشند .
از آنجائی كه مسمومیت های شیمیائی معمولاً از طریق تنفس و تماس پوستی اتفاق می افتد ، قابل ذكر است كه اینگونه تأثیرپذیریها در پیشگیری از زخمها به حداقل می رسند . تهویه مناسب با استفاده از خارج كردن بخارها از منطقه شما به خارج با یك منبع جانشین هوای تازه باید تهیه شود . این مورد می تواند با قرار دادن یك پنكه در طرف خود كه از طرف شما به وسایل بیماری زا باد می زند تهیه شود . پنكه ای كه از پشت باد می زند می تواند یك منطقه كم فشاری در جلوی بدن شما ایجاد كند كه بخارهای مسمومیت زا را به طرف شما می آورند .
بعلاوه تهویه ، بیشتر سازندگان استفاده از یك ماسك كه در انواع گوناگونی از یك بار مصرف و كم هزینه گرفته تا وسایل تنفسی كامل كه وسایل فیلتر بندی شده مختلفی می باشند كه برای كنترل سم های مخصوص طراحی شده اند ، در دسترس می باشند .
از داخل قوطی ، برگه اطلاعاتی ایمنی یا سازنده برای حفاظت شرایط خود كمك بگیرید . بیشتر محللها می توانند از طریق زغال چوب فعال تصفیه شوند . بنابراین ، ابتدا با سازندگان تطبیق دهید زیرا هیچ گونه فیلتر های مناسب برای محللهای مخصوص مانند متانول و متیلن كلرید وجود ندارد . همچنین هیچ گونه در این انواع وجود ندارد كه شما را از مواد شیمیائی محافظت كند . زمانی كه شما تحت تأثیر آلودگیها قرار می گیرید ، موارد فعال دوره زندگی محدودی دارند . دوباره ، با سازنده برای دوره زندگی تیوپه مشورت كنید تا زمانی كه آنها را بپوشانید و در یك پلاستیك قرار دهید البته زمانی كه آنها قابل استفاده نمی باشند زیرا تأثیر هوا دوره زندگی مفید آنها را كوتاه می كند .
اثر یك ماسك بر روی جنس آن بستگی دارد كه با گذاشتن دستتان بر روی آن ، حبس كردن و نگاه داشتن نفستان می توانید آن را چك كنید . اگر یك سوراخ وجود داشته باشد ، ماسك به شكل اصلی خود بر می گردد . موسسه سلامتی و ایمنی شغلی نیاز به آزمایشات مناسب رسمی بیشتری دارد و كارمندان باید با ماسكهایشان برای جزئیات بیشتر چك شوند . به دلیل اینكه ریش ها از جایگیری كامل ماسك بر روی صورت جلوگیری می كند ، سازمان سلامتی و ایمنی شغلی معمولاً كارمندان با ریش را به پوشیدن ماسك كه هوارا تحت فشار می برد توصیه می كند . استفاده كنندگان كارمندان با ریش می توانند ریشهایشان را با ژل آلوده كنند . اگر ماده ای كه شما استفاده میكنید باعث آزار چشم شود از ماسكی كه كل صورت را می پوشاند و حتی چشمها را می پوشاند استفاده كنید .
برای جلوگیری از تماس پوستی مستقیم ، از دستكشهائی كه توسط سازنده مواد شیمیائی ساخته شده اند استفاده نمائید . این مورد حتی زمانی كه از یك ماده غیر سمی استفاده می كنند نیز مهم می باشد زیرا ممكن است به یك محلل مانند مواد معدنی برای پاك كردن روغن از دستهای شما نیاز داشته باشد. كرمهای ضد آنها از یك روش حفاظتی پوستی اثر كمتری دارند و باید تنها در مقاومت استفاده گردد تا تماس مستقیم . سعی كنید تا از محللها در تمیز كردن دستهایتان استفاده نكنید و مطمئن باشید كه آنها را با صابون فراوان بشوئید و بعد از هر گونه محللی آنها را بشوئید .
تمام این پیشگیریها برای سلامتی جوانان توصیه می شود اگر شما بیماری قلبی ، مشكلات ششی ، بیماریها و ناتوانیهای مزمن و همیشگی ، یا مصرف قرص دارید نیاز به پیشگیریهای بیشتری دارید . به عنوان مثال ، متیلن كلرید باید توسط كسی كه بیماری قلبی دارد پیشگیری شود . كودكان و سالخوردگان همچنین در خطر بزرگی از مواد شیمیائی و محللها قرار دارند . كودكان زیر 13 سال نباید با مواد آلوده محلل كار كنند زیرا ممكن است منجر به مرگ شود . زنها باید از تمام مواد شیمیائی پیشگیری كنند . همچنین ، اثرات مواد شیمیائی باید توسط مردان در كاهش خطر آنورمال كردن ژنها جلوگیری شوند .
هر زمانی كه كاركنان یكی از علائم ذكر شده قبل را مشاهده كردند باید با پزشكشان مشورت كنند ، همیشه با گفتن اینكه چه مواد شیمیائی استفاده میكنید و اینكه تحت اثر گرد وخاك چوب می باشید را به پزشكتان توضیح دهید تا او بتواند بیماری شما را تشخیص دهد و حتی اگر شما هیچ گونه علائم بیماری را در خود می بینید و به طور منظم به پزشك برای چك آپ مراجعه كنید .
مطالعه برگه ایمنی سازنده
برگه اطلاعاتی ایمنی ماده اطلاعات مفیدی برای ایمنی كاری با مواد شیمیایی خطرناك را تهیه می كند . كار عنوان باید یك برگه اطلاعاتی ایمنی برای محصولات داشته باشند . كه شامل مواد پاك كننده خطرناك می باشد اما شما باید قادر به بدست آوردن یكی از مواد از بین تهیه كنندگان مواد شیمیایی یا یك سازنده تكنیكی یا اداره‌ مشتریان باشید . بعضی شركتها شامل 800 عدد روی برچسب محصول می باشد كه می توانید آن را اطلاعات اضافه بر سازمان بنامید .
تمام برگه های اطلاعاتی ایمنی شامل اطلاعات به خصوص می باشند . سازمان ایمنی و سلامتی فرمی كه مانند ذیل می باشد را پیشنهاد می كند اما بیشتر سازندگان روش خود را پیشرفت می بخشند . معمولاً ،‌اطلاعات در بخش ها و توضیحات قرار دارند . موضوعات آینده و اطلاعات به شما در دانستن بیشتر برگه اطلاعاتی ایمنی كمك خواهند كرد .
هویت : محصول ، نام ، نام شیمیائی و موارد مشابه آن را ذكر می كند .
بخش 2 ـ مواد پاك كننده‌خطرناك : هر ماده پاك كننده خطرناكی بیشتر از اینكه درصد از كل یا بیشتر از 1/0 درصد را تشكیل می دهد اگر موارد سرطان را در نظر بگیریم به غیر از مواد پاك كننده دیگر ادعاهای سازنده یك راز بازرگانی می باشد . هر خطر شناخته شده مواد پاك كننده باید دریك بخش دیگر قرار داده شوند بیشتر پاك كننده ، مخصوصاً رازهای بازرگانی هیچگاه مورد مطالعه قرار نگرفته اند پس خطرهای ناشناخته می باشند . مواد پاك كننده مانند فرمالوئید كه می توانند اثرات سمی در سطوح كمتر از 1/0 درصد را تولید نمایند ، باید نشان داده شوند . این بخش سطوح مؤثر مجاز سازمان ایمنی و سلامتی و محدودیتهای موثر كوتاه را نشان میدهد . همچنین ، ارزشهای محدود مدخل كه سالیانه توسط كنفرانس بهداشت صنعتی دولت آمریكا مشخص شده اند ، شامل است . تمام ارزشها در بخش های هر میلیونی مشخص می شوند . اعداد سطوح موثر باز و و ارزشهای محدود مدخل ، هوائی كه سطوح را آلوده می نماید نشان می دهد و اینكه بیشتر كارمندان جوان و سالم ممكن است مكرراً تا 8 ساعت روز ، 40 ساعت در هفته بدون اثر شدید مورد تأخیر قرار بگیرند . اعداد محدودیتهای موثر كوتاه آلودگی بالائی دارد كه یك كارمند باید زمان مخصوص كه معمولاً 15 دقیقه می باشد تحت تاثیر قرار گیرد .
بخش 3 ـ اطلاعات فیزیكی : اطلاعات لازم ، فشار بخار می باشد كه نیروی ورودی توسط بخارهای تبخیری بر روی جو كه مستقیماً بالای مایع ، معمولاً در میلی متر جیوه می باشند را نشان می دهد . هر چه فشار بخار بیشتر باشد ، تبخیر مایع نیز بالا می رود .
بخش 4 ـ خطرات آتش و انفجار : نكته مخصوص دمای پائین می باشد كه در آن مایعات بالای یك ماده تیخیری در هوا آتش می گیرند . مواد با شعله زیر 100 درجه فارنهایت خطرناك می باشند زیرا الكتریسیته فعال یك انفجار یا آتش را به وجود می آورد . هیچ شعله ای به معنای این نیست كه مواد قابل اشتعال نمی باشد . خاموش كننده آتش و خطرات مخصوص آتش مانند احتراق باید در اینجا مد نظر قرار گیرند .
بخش 5 ـ اطلاعات : ثبات یك ماده شیمیائی و احتمال عكس العمل آن با مواد دیگر و تمام احتیاطات مخصوص در نظر گرفته شده همانطوری كه در شكل نشان داده شده اند در اینجا مشخص گردیده اند . هیچگاه مواد شیمیائی را بدون مطالعه این بخش مخلوط ننمائید .
بخش 6 ـ اطلاعات خطرات مقابل سلامتی : این بخش معمولاً چگونگی ورود مواد شیمیائی به بدن ،‌ارات شدید و ناگهانی ، علائم تأثیر پذیری و مراحل كمكهای اولیه و اورژانسی را مشخص می نماید . یك سازنده باید تمام مواد پاك كننده مشخص شده با عنوان مواد سرطان زای را توسط سازمان ایمنی سلامتی ، سازمان بین المللی تحقیق بر روی سرطان یا برنامه ملی مسمومیت مشخص گرداند .
بخش 7 ـ اندازه گیری های كنترل : به دلیل نگرانیهای سازنده برای چسب زدن ،‌ اندازه های حفاظتی اغلب به شرایط بوی مانند یك تكه چوب بزرگ منجر می گردد . به عنوان مثال ، یك سازنده ممكن است استفاده وسایل تنفسی را زمانی كه هر ماسكی تأثیر پذیری مورد استفاده قرار می گیرد را پیشنهاد كند .
شما چطور كیفیت های حفاظتی یك جلای چوب را با دیگری مقایسه می كنید ؟آیا بر روی وسایل سازنده از كارمندان گرفته تا نمایندگان شركت اعتماد می كنید ؟گزارشات از آزمایشگاههای مستقل اغلب نایاب یا غیر قابل دسترسی می باشند در نتیجه گرفتن یك محصول خوب به یك بازی شانسی تبدیل می گردد . اما شما می توانید جلاها را در مغازه خود را با دانش كم و روشهای علمی و تجهیزات و محصولات مقرون به صرفه ارزیابی نمائید . اگر شما بتوانید محصولات را نرخ بندی كنید آنگاه می توانید یك جلا را بانیازمندیهای شغلی همپایه گردانید .
یك جلای چوب بانگاهداری خود مانند چوب از زخمی شدن محافظت می نماید . دوارزیابی این كیفیت های حفاظتی شما باید یك مجموعه ای از آزمایشات را تهیه نمائید . معمولاً ، من كیفیت های حفاظتی رضایت بخش را مشخص می كنم وضررات آزمایشات جلا در شبیه سازی این نیروها و مشاهده چگونگی جلا را مشخص می گردانم . من برروی چگونگی كار جلا، سائیدگی و مقاومت تبخیر و حساسیت آن به تغییرات دما تاكید می كنم . این فاكتورها مطمئناً با آزمایشاتی كه در اینجا توضیح خواهم داد ارزیبی می شوند . از آنجائی كه نمونه های استعمال و كیفیت های زیبا اغلب به پاسخ های ذهنی كه تست آنها مشكل یاغیر ممكن است نیاز دارند. من این موضوعات را در اینجا تكمیل نمی نمایم .
با تست نمونه های مشابه چوب و به كار بردن جلاهای قابل تست ، مواردی را تهیه می نمائیم . با ساخت نتایج واقعی ، هر جلا را در محیط ، وسایل و روشهای مشابه به كار برید . هر نمونه باید در حدود 5 اینچ در هر 12 اینچ باشد .و از محیط شبه برد گرفته شده باشد . بعد از جلا بخشی به پنلها با محصول متفاوت،آنها را در 4 قسمت در 3 و 5 س قسمت ببرید و هر كدام از آنها را با نام جلای كاربردی چسب زنید و آنها را از 1و2و3و4 شماره بندی نمائید . علاوه بر مغازه استاندارد و تجهیزات خانگی ، شما نیاز به لنزهای دستی با قدرت 10 دارید . درحالی كه شما هر كدام از ازمایشات را شكل می بخشید، اعداد را یادداشت كنید درست مانند آنچه در صفحه مقابل مشاهده می فرمائید .دو رقم مناسب (1تا 5) را برای آزمایشات شخصی خط بكشید و سپس آنها را برای رقم جمع بندی جمع نمائید. اگر شما جلاها را برای استعمال عمومی آزمایش می كنید هر عدد مجموعه را دو برابر نمائید . اگر شما جلاها را آزمایش می كنید تا یك حرفه مخصوصی را پیشرفت داده پس بودن یك مجموعه مهم می باشد درست مانند حساسیت گرما برای جلاهای میزهای نهارخوری. بنابراین مجموعه را در عدد 2 ضرب نمائید. بعد از اینكه شما نتایج را جمع بندی نمودید، رقم كلی یك جلا را با دیگری مقایسه نمائید. جلائی كه بالاترین را رقم می زند باید بهترین مورد باشد . برای هر جلائی یك كارت عدد استفاده نمائید . از مقایسه مساوی كارت ها مطمئن باشید .
چسبندگی ـ به توانائی ورقه در چسبیدن به خود و چوب برون كنون اشاره دارد . چسبندگی خوب نشان در توانائی ورقه در نشان دادن ضرر بعد از زخم شدن دارد و اگر ورقه به نمونه ها نچسبد شما قادر به آزمایش كیفیت های حفاظتی بعدی نخواهید بود .
شما می توانید چسبندگی را با یك نمونه تست ساده ارزیابی نمائید . یك قطعه چوب را به اندازه یك مربع در انتهای عدد یك نمونه های هر محصول بریده و هر قطعه را به بخش هائی با چسبندگی ضعیف تقسیم نمائید . از یك چاقوی تیز و نوك صاف در بریدن خطوط مساوی11 و بیشتر از 11 استفاده نمائید. همانطوری كه در شكل صفحه مقابل نشان داده شده است از یك چاقوی تیز در تولید قطعاتی با 100 مربع استفاده نمائید . این برشها باید آنقدر عمیق باشند تا به راه جلا در چوب برسند .
حال ، جلا درقطعه چوب با لنزها را با آنچه در مورد 1تا5 می بینید مطالعه نمائید .
اگرجلا به طور كامل در تمام مربعات باشد میزان 1 را داریم ، اگر كمبود قابل توجهی در برشها بدون از دست دادن تمام مربعات داشته باشیم میزان 3 و اگر هیچ گونه شكست چسبندگی یا كمی بر روی برشها باشد میزان 5 را داریم . سپس ، عملیات اضافه ای با مالش سخت قطعه با یك مسواك با استفاده از ارقام مساوی در هر جهت بر روی هرنمونه را به كار ببرید . مشاهدات خود را تكرار كنید و اجرای آن را در هر مقیاس از 1تا5 دوبار میزان بندی كنید .
تست اسید برای پیوستگی و چسبندگی به ای دلیل است تا دریابیم آیا جلا می تواند با نوار چسب كنده شود . قطعه چوب را با نوار چسب محكم بپوشانید و آن را به پایین فشار دهید و سپس آن را با یك حركت آهسته اما محكم به بالا برانید . دوباره ، نتایج را روی مقیاس 1تا5 ضبط نمائید .
پیچیدگی مقاومت ـ توانائی روغن در حركت دادن و خمیده كردن ، مقاومت در برابر اثرات، اندازه گیری چسبندگی می باشد . اگر چه یك جلای سخت ممكن است پایدار به نظر برسد اما شما خواهید دید كه جلای سخت می تواند شكننده شود و از هم پاشیده شود . البته زمانی كه زخمی یا پیچیده می شوند . اما اگر ورقه بسیار نرم باشد حفاظت كمتری در مقابل خراشیده شدن یا سائیده شدن دارد .
شما می توانید مقاومت یك ورقه را در مقابل خراشیدگی مانند سختی آن با آزمایش خراشیدگی به وسیله مداد ارزیابی نمائید . تلاش كنید تا با مدادی كه می دانید سخت می باشد ورقه ای را بخراشید . از مدادهای مانده معمولی استفاده نمائید زیرا سرب آنها نسبت به سختی آنهادر مقیاس H 9 كه همانند ناخنها میباشند و B 6 كه به نرمی زغال سنگ است ، درجه بندی شده اند . فقط 5 سرب n 6 وH 4 وHB وZB وB 5 برای این آزمایش مورد نیاز می باشند . تمام موادها را تیز كنید و با فشار مساوی از هر مداد ، در انتهای نمونه های شماره 1 بكشید . از ذخیره میانه این نمونه ها برای آزمایش دیگر مطمئن شوید . از سربهای سخت تر استفاده كنید و هرمداد را در یك گوشه نگاه دارید و سپس مشاهدات خود را یادداشت كنید . میزان سختی بر اساس سختی مواد كه جلا را خراش می دهد . در شكل زیر نشان داده شده است . اگرB 5 خراش داد میزان 1 ، اگر ZB میزان 2 ، میزان 3 برای HB ، میزان 4 برای H 4 و در آخر 5 برایH 6 .
آزمایش mandrel Bend توانائی یك ورقه در انعطاف پذیری بدون شكستن را ارزیابی می نماید . انعطاف پذیری یك جلا را در نشان دادن حركتهای نرمال چوب به دلیل رطوبت و دما قادر می سازد . آزمایش چگونگی خم شدن یك ورقه به 5 چوب دیگر نشان می دهد : 1 در قطر، 4/3 قطر،2/1 قطر،4/1 قطر،8 /1 قطر . اگر بخواهید ورقه را طوری خم كنید تا شكسته شود ، جلائی را در ورقه های آلومینیمی به كار ببرید و پوششهائی در ورقه آلومینیمی قرار دهید كه در چوب قرارمی دادید ، بعد از بریدن قطعه آلومینیمی در پهنای 1 اینچ آنها را در عرضشان خم نمائید . سپس با هر قطعه كوچك متوالی ادامه دهید مانند آنچه در عكس سمت چپ صفحه بعد نشان داده شده است و از لنزهای دستی استفاده نمائید تا سوراخها یا خراشها و كنده كاریها را مشاهده نمائید . میزان نمونه 1 از 5 بر اساس قطعه كوچك و جلا می تواند بدون هیچ گونه شكستگی خم شود . 1 برای 1 قطر، قطر 5 برای 8/1 قطر .
آزمایش ball-drop توانائی قطعه در انعطاف پذیری در تكانهای ناگهانی را مورد آزمایش قرار می دهد .آیا شما زمانی كه جوان بودید با silly putty بازی می كردید ؟ اگر این طور است ، شما ممكن است به خاطر آورید كه اگر شما به طور آهسته فشار دهید ، می توانید آن را به قطعات درازا تبدیل نمائید مانند آدامس ، زمانی كه جهش می كند یا گاز می گیرد . جلاها مانند silly putty می مانند . زمانی كه آنها ناگهانی صدمه نبینند می توانند سوراخ شوند اگرچه آنها ممكن است انعطاف پذیر باشند .
یك تیوپ فلزی را در نمونه های شماره 2 از ارتفاع 36 اینچ پرتاب نمائید . عیوب آن در بالای صفحه نتایج مشخص گردیده اند .
( در وسط شكل در صفحه بعد نشان داده شده است ) . فرورفتگی را با لنزهای دستی مشاهده كنید و اجرای آن را با مقیاس 1تا5 میزان بندی نمائید . مقیاس 1 می باشد اگر گروههای متعددی از خراشیدگی و سوراخ موجود باشد شاید با كنده كاری همراه باشد . مقیاس 3 اگر هیچ گونه سوراخی موجود نباشد اما فقط نزدیك بالای صفحه فرورفتگی موجود باشد و مقیاس 5 اگر هیچ گونه سوراخ وجود نداشته باشد .
مقاومت خراشیدگی ـ همراه با مقاومت پیچیدگی رخ می دهد و به سختی ورقه مربوط می باشد . معمولاً ورقه های سخت نسبت به ورقه های نرم ، نسبت به خراشیدگی حساس تر می باشند .
شكل ص 11 بین دو شكل
آنچه در بالا مشاهده می كنید : ارزیابی چگونگی چسبندگی یك ورقه به چوب با آزمایش برش افقی . یك ورقه با 100 مربع 10/1 اینچی ببرید و با ادامه بریدن مربعها .درست بعد از بریدن و فشار دادن آنها با چسب . آنها را ارزیابی نمائید . تنها گوشه های مربعها بعد از چسباندن چسب بر روی این نمونه كنده می شوند و از ارتفاع 4به 5 می رسند .
آنچه درزیر مشاهده می كنید : آزمایش خراشیدگی با مواد كه سختی ورقه را ارزیابی می نماید . مواد سخت H 6 از میان جلا خراش را بوجود می آورد،H 4 تنها سطح را می شكند وH 5 نرم علامتی را كه قابل تمیز شدن می باشد به وجود می آورد . میزان 3 .
اشخاصی كه نامه ها را در یادگاریها نگاه می كنند وگاهی كارشان را پنهان می نمایند در نظر بگیرید . اگر چه سختی گرانیت با شن پاك می شود .اما پاكن نرم این كار انجام نمی پذیرد . به طور مشابه ، ورقه های نرم معمولاً خراشها را بهتر از ورقه های سخت نشان می دهند . اما از آنجائی كه جلاهای سخت معمولاً نسبت به جلاهای نرم رضایت خاطر بیشتری را جلب می كنند ، ورقه جلای كامل یك سازش جمعی می باشد .
آزمایش sand-drop می تواند یك مقاومت سائیدگی را ثابت نماید . دو فنجان سنگ ریزه را از طریق یك قیف كه در بالای یك 36 طولی و لوله 2/1 و در میانه نمونه های شماره 1 قرار دهید . لوله را محافظت كنید سپس انتهای قسمت پائین آن در حدود 1 اینچ از سطح هر نمونه كه باید در نظر گرفته شوند و سپس سنگ ریزه در 30 تا40 همانطوری كه درشكل سمت راست بالا نشان داده شده است ، قرار دهید . از لنزهای دستی در ساخت مشاهدات خود و میزان بندی نمونه 1 استفاده نمائید . اگر جدا از چوب با مالش پاك شد شماره 1 ، اگر علامت سطحی وجود داشت شماره 3 ، و اگر هیچ گونه خراش قابل توجهی وجود نداشت شماره 3 می باشد ،افزایش طول لوله یا استفاده یك خراش نتایج را آشكارتر می سازد اما از همان ارتفاع و سنگ ریزه برای هر نمونه استفاده نمائید .
حساسیت گرمائی ـ میزهای نهارخوری نسبت به گرما حساس می باشند تا جائی كه آنها از فنجانهای قهوه و بشقابهای گرم نیز محافظت می شوند . گاهی گرما خشك می باشد و گاهی مرطوب اما همیشه مضر می باشد . بیشتر ورقه ها نسبت به گرما حساس می باشند . بنابراین مشخص كردن آنهائی كه به گرما حساس می باشند و اینكه در چه دمائی شكسته می شوند حائز اهمیت است . از سوختگی كه با استفاده از دسته های ماهیتابه رخ نمی دهد از خودتان محافظت كنید .
آزمایشhot-drink مقاومت در برابر گرمای بخار را ارزیابی می كند . یك فنجان كوچك آب را تا حدود 160 درجه فارنهایت گرما دهید و تعدادی از آن را بر روی نمونه شماره 3 بریزید وسپس فنجان پر شده را در محل ریزش قرار دهید . فنجان را بردارید و جلا را بعد از 10 ثانیه ، 1 دقیقه و5 دقیقه مشاهده كنید . در این تست ،شماره1 مساوی با عیب میباشد و چوب جنس زیر ورقه را نشان می دهد . شماره 3 نشان می دهد كه مقداری دایره های سفید وجود دارد و شماره 5 هیچ گونه ضرر آشكاری را نشان نمی دهد .
آزمایشhot-casserole نشان می دهد آیا جلا می تواند تا دماهای بالاتری مقاومت كند . این تست احتمالاً تمام جلاها را ویران می كند و سوال اصلی در مورد چگونگی ضرر است . یك شیشه پیركس را تا حدود 400 درجه فارنهایت در حدود 20 دقیقه گرما دهید . سپس ظرف گرما داده شده را با دقت در پایان نمونه شماره 3 قرار دهید . دوباره ، ظرف را بردارید تا اثر آن را مانند ذوب كردن ، را در فاصله های 10 ثانیه ای ،1 دقیقه ای و3 دقیقه ای مشاهده كنید . برای عیب كامل ، مانند جلا ، سوختگی چوب نمونه 1را ارزیابی كنید . برای بعضی ذوبها شماره 3 را ارزیابی كنید واگر هیچ گونه ضرری وجود نداشته باشد شماره 5 را ارزیابی نمائید .
آزمایش بعدی مشاهده چگونگی مقاومت ورقه در مقابل سرما می باشد . تغییرات دما از سرما به گرما می تواند چوب و جلا را با استفاده از حركت آنها به دلیل تغییرات دمائی ،بد شكل نماید . مقاومت cold-check استاندارد امریكائی آزمایش مواد می باشد كه در تعیین توانائی ورقه نسبت به مقاومت در مقابل خراشیدگی كه توسط فشار سرما به وجود می آید استفاده می شود . نمونه شماره 2 رادر فریزر كه دمای آن زیر 10 درجه فارنهایت یا پائین تر باشد به مدت 30 دقیقه قرار دهید وسپس آنها را خارج نمائید ودر دمای اتاق در حدود 30 دقیقه قرار دهید . این كار را ادامه دهید و چرخه سرما به گرما را قبل از خراشیدگی بشمارید . نمونه ها مانند ذیل می باشند : شماره 1 اگر شكاف بعد از چرخه 1 نمایان شود ،3 اگر شكاف بعد از كمتر از 5 چرخه رخ دهد و5 اگر هیچ گونه شكافی بعد از 10 چرخه نباشد ، از لنزهای دستی در آزمایش مناطق كه توسط توپ فلزی مضر نمی شوند استفاده نمائید .
مقاومت حلال ـ دوتست آخریك صدمه معمولی را ارزیابی می كند كه آن حمله شیمیائی می باشد . حتی بهترین مبلمان بامواد شیمیائی خانگی و محللها كه می توانند خرابی بار آورند در تماس باشند . از مواد شیمیائی و صنعتی و خانگی معمولی كه در بسیاری از مواد تمیز كننده ، ادكلانها و دیگر محصولات یافت می شوند استفاده می نمائید اما شما باید جلا ها را با دیگر مواد شیمیائی كه به طور معمولی استفاده می نمائید استفاده كنید . من مواد ذیل را پیشنهاد می كنم : آب شیر و مواد پاك كننده فسفات تری سدیم وآب ، سركه ، روغن و جلا ، الكل مصنوعی و استون . آزمایش مقاومت حلال آسان می باشد اما از مطالعه پیشگیریهای توضیحی در برگه اطلاعاتی ایمنی ساده در روی هر محصول مطمئن شوید . (برای كسب اطلاعات بیشتر موضوع خطرات مواد شیمیائی كار با چوب را در صفحات 3ـ8 مشاهده نمائید ). اگر شما از این مواد شیمیائی همانطوری كه توضیح داده شد استفاده می كنید ، از تكه های اصلی پیشگیری كرده و دستكشهای Butyl بپوشید و از ماسك شیمیائی استفاده نمائید . شما باید كاملاً از خطرات كه از طریق جذب و تنفس وارد بدن می شوند جلوگیری نمائید.
برای تست ریختن حلال ، ك یا دو قطره از مواد شیمیائی را در 3 جای مختلف بر روی هر نیمه از هر نمونه 4 قرار دهید . بعد از 10 ثانیه ، یك قطره را بردارید . بعد از 1 دقیقه دیگر قطره را بردارید و بعد از 5 دقیقه آخرین قطره را پاك نمائید . حال نتایج هر فاصله زمانی را یادداشت نمائید : شماره 1 اگر جلا كاملاً درچوب صاف حل شود ، شماره 3 اگر جلا نرم شودوشماره 5 اگر هیچ ضرری موجود نباشد . تست مالش استون یك تست اسیدی برای مقاومت مواد شیمیائی می باشد . یك چوب را با استون مرطوب كنید و نیمه دیگر نمونه شماره 4 را با 50 ضربت مالش دهید و از فشار بر روی هر نمونه استفاده نمائید . جلا را با 1 نشان دهید اگر ضرری وجود داشته باشد و با عدد 5 اگر هیچ ضرری وجود نداشته باشد ...

لینک کمکی