بررسی هنر سفال و سفالگری

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


 بررسی هنر سفال و سفالگری دارای 96 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی هنر سفال و سفالگری  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

پیشگفتار
با توجه به رشته تحصیلی اینجانب كه درزمینه سفال گری است و تمام هم و غم خود رابرای آموختن این هنر و صنعت دیرینه فلات ایران قرار داده ام و از هر لحاظ این هنردارای گستردگی فراوان است و مطمئناٌ با انجام یك تحقیق و مطالعه چند كتاب نمی توان حتّی اندكی از این هنر و صنعت را بیان كرد و اینجانب در این تحقیق كوچك سعی كرده ام تا اندازه ی به تمام مطالب اشاره داشته باشم هر چند كوتاه و مختصر امّا در حدّی باشد به كسی كه مطالعه می كند این امكان بدهد تا آمادگی ذهنی را در مورد  این هنر به وجود آورد البتّه شایان ذكراست كه منظور از شخصی است بدون اطلاعات قبلی ومطالعه شما حضرت عالی برای برآورد موفقّیت این بنده حقیر در انجام این امر است. به امید مقبول واقع شدن این مطلب. در راستای این تحقیق به بازدید از 2 كارگاه سفال گری پرداخته و مطالبی را جمع آوری كرده ام كه البتّه، با دلایلی كه در متن بازدید ذكر شده كوتاه مختصر است وسعی كرده ام در متن اصلی مطالب را به گونه ای سلیس تر بیان كنم وپیوستگی مطلب را از دست ندهم و دور از ذهن نیست كه كتب خوانده شده بر روی نگارش و بیان مطلب از طرف من بنده تأثیر داشته باتشكر.
 
تعاریف
لغت «سفال» (Pottery) كه امروزه به هر مصنوع ساخته شده از هر نوع خاكی هم قابل اطلاق است، از لحاظ فنی عبارت است ازآن دسته از آثار، اشیاء، ظروف و محصولاتی كه با «خاك های ثانویه» كه شاخص ترین آن «خاك رس» است، ساخته می شود.
واژه «سرامیك» (Ceramic) كه مشتق از كلمه «كراموس» (Keramos) یونانی است از لحاظ معنا «لوله ای از گل پخته» را مفهوم می سازد و از نظر فنی عبارت است از كلیه فرآورده هایی كه با «خاك های اولیه» كه شاخص ترین آن «خاك كائولین» یا «خاك سفید» است، ساخته می شود.
به هر حال سفالگری یكی از قدیمی ترین صنایع بشری است و جالب آن است كه بدانیم، سفال در واقع حاصل استفاده از «چهارعنصر» یا «عوامل اربعه» یعنی آب، خاك، باد وآتش است و در تمامی تمدن های شناخته شده جهان، سفال یكی از صنایع، حرفه ها و هنرهای مطرح و سفالگری عرصه ای برای بروز خلاقیت هنری گروهی از صنعتگران و هنرمندان آن بوده است.
امروزه سفال، سرامیك و كاشی، جزیی از دانش وسیع و گسترده سرامیك است و در تمامی كشورهای جهان از پایگاه و منزلت مناسبی برخورداراست.
 
تاریخچه سفال، سرامیك و كاشی در جهان
به اعتقاد برخی از پژوهشگران و به پشتوانه ظروف و نمونه های به دست آمده از كاوش های باستان شناسی، زادگاه سفالگری، ایران بوده و از این كشور به دیگر نقاط جهان راه یافته است. نمونه های به دست آمده توسط «رمان گیرشمن» - باستان شناس معروع فرانسوی- در حفریات بختیاری كه مربوط به ده هزار سال ق.م. است قدمت سفالگری در كشورمان را مشخص می سازد. اشیاء مذكور تماماٌ بدون استفاده از چرخ سفالگری ساخته شده و بررسی ها نشان می دهد كه در آن زمان، سفال سازان از كوره پخت سفال نیز بی اطلاع بوده اند و احتمالاً ظروف گلین تولیدی را كنار همان آتشی كه برای پخت گوشت شكار مهیا می كردند، می پختند. به هر حال سفال، سرامیك و كاشی كه امروزه یكی از مصالح ضروری ساختمان نیز می باشد، از هزاران سال پیش به صورت ابتدایی وحتی بدون استفاده از كوره پخت تهیه می شده است.
در 6000سال ق.م. نخستین نشانه پیدایش كوره پخت در سفال سازی دیده می شود چرا كه، ظروف سفالینی كه از آن دوره باقیمانده تا حدودی «آتش خوار»است.
چرخ سفالگری هم یكی از قدیمی ترین ماشین هایی است كه بشر شناخته است و آثار و مدارك نشان می دهد، اولین چرخ سفالگری در مصر باستان ساخته شده است. قدمت چرخ سفالگری چینی نیزبه چندین هزار سال پیش می رسد. چنان كه ایرانی ها و یونانیان نیز چرخ سفالگری را قبل از میلاد مورد استفاده قرار می دادند.
در روزگاران گذشته، سفال، سرامیك وكاشی بیشتر برای تزیین معابد، آرامگاه ها، خانه ها، پیاده روها، كلیساها وشهرها به كار برده می شد. مقبره «ملكه سبا» در شهر«اور» (Aure) از شهرهای سومر با سفالینه ها و سرامیك هایی به شكل برگ كه با طلا و صدف زینت یافته بود، ساخته شده است و از نخستین ثراره ق. م. تا سده شانزدهم میلادی در مكزیك باستان و آمریكایی مركزی، این نوع سفال وسرامیك تزیینی در سطح مجسمه ها، زینت آلات و جواهرات با تكه هایی از طلا ونقره به كار برده   می شده است.

 

منابع و مواخذ :
عنوان كتاب     نام و نام خانوادگی نویسنده     سال نشر     نام انتشارات
فن و هنر سفالگری     فائق توحیدی     تابستان 84     سازمان مطالعه و تدوین كتب
            علوم انسانی
سفال و سرامیك سازی     دكتر حسین یاوری     پاییز 84     ایران شناسی
لعابهاوپوششهای شیشه‌ای     ریچارد اپلر – داگلاس اپلر    1382     نشر دانش‌ایران –
   انجمن تولیدكنندگان كاشی ‌و سرامیك ایران

لینک کمکی