بررسی مجتمع صنعتی سیمان آبیک

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


 بررسی مجتمع صنعتی سیمان آبیک دارای 156 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی مجتمع صنعتی سیمان آبیک  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

فهرست

پیشگفتار     ب
فهرست مطالب     د
فهرست اشكال     ح
فهرست ضمائم
چكیده     ط
ی
فصل اول - كلیات     1
مقدمه     2
تعریف موضوع تحقیق     3
اهمیت و ارزش تحقیق     4
اهداف تحقیق     5
كاربرد نتایج تحقیق     6
سوالات اساسی تحقیق     7
روش تحقیق    8
تعریف واژه ها     8
خلاصه     10
مباحث فصول بعدی     10
فصل دوم - ادبیات موضوع     11
مقدمه     12
بخش یك - مباحث نظری    13
سیستم     13
خرید     14
اهداف بخش خرید     14
اصول و موازین پنجگانه خرید     15
وظایف و مسئولیت های بخش خرید     16
ارتباط بخش خرید با بخشهای دیگر     17
فرآیند یا مراحل خرید خارجی     18
انبار     19
انواع انبارها     19
جایگاه انبار     20
اهداف و وظایف انبارها    20
انواع موجودیهای انبارها     20
انبارداری     21
سیستم انبارداری و مزیتهای آن     21
وظایف انباردار     22
انتظارات مدیریت از سیستم كنترل انبارها    23
نكات مهم برای اداره بهینه انبارها     24
مناسبترین «تعداد اقتصادی» انبارها    24
طراحی و برنامه ریزی تامین كالا     25
كدینگ     25
كدگذاری     25
فواید كد گذاری     26
انواع روشهای كدگذاری     26
موجودی كالا     27
اهمیت موجودیها     27
دلایل نگهداری موجودی كالا     28
هزینه مربوط به موجودیها     28
مواضع مختلف بخشها و گروههای درون سازمان نسبت به حجم موجودیها     31
كنترل موجودی     31
مشكلات عدم تعادل موجودی     32
مهمترین شیوه های محاسبه قیمت تمام شده موجودی كالا در انبار     32
سیستم های سفارش كالا در سازمان     33
بخش دو - پیشینه تحقیق     35
بخش سه - مشخصات مجتمع صنعتی سیمان آبیك     38
مروری مختصر بر خط تولید مجتمع صنعتی سیمان آبیك     41
طرح طبقه بندی مشاغل كارخانه     44
شرح وظایف     45
خلاصه     55
فصل سوم - روش تحقیق     56
مقدمه     57
كتابخانه     60
مشاهده     60
مصاحبه     62
خلاصه     63
فصل چهارم - تجزیه و تحلیل اطلاعات     64
مقدمه     65
طراحی انبارها     67
انواع انبارها در كارخانه سیمان آبیك     69
مشكلات و خسارت ناشی از طراحی غیراصولی انبارها     71
حفاظت و ایمنی انبارها     72
عملیات مربوط به خرید در انبارها    80
انواع خرید     80
انواع شیوه ها در خریدهای داخلی     80
عملیات خرید در تداركات     89
تنظیم گزارش خرید     95
خریدهای خارجی     96
نحوه خرید مواد اولیه توسط مجتمع صنعتی سیمان آبیك    100
خریدهای خودسرانه برخی از مسئولین و واحدها     102
خریدهائی‌ كه كالای آنها فاسد شدنی است     103
خریدهای غیر ضروری و بیش از حد     103
كنترل كیفیت     104
استاندارد كردن قطعات     105
قبض انبار     106
سیستم كدینگ اجناس     110
مشكلات ناشی از عدم كدینگ     112
مزایای كدینگ اجناس     113
شرح كدینگ اجناس     115
عدم وجود واحدی برای پیاده كردن سیستم كدینگ بطور ثابت     121
مختصری درباره سیستم اطلاعات مدیریت     122
عملیات نگهداری و سرویس دهی انبار     123
عملیات نگهداری در بخش اداری     123
عملیات نگهداری مربوط به داخل انبار     130
كنترل موجودی انبار     132
انواع روشهای كنترل موجودی     133
محاسبه قیمت تمام شده موجودی كالا در انبار     136
عدم هماهنگی انبار با واحدهای تولیدی     138
خلاصه     139
فصل پنجم - نتیجه گیری و پیشنهادات     141
مقدمه
نتیجه گیری
 پیشنهادات     142
142
146
منابع و مآخذ    
ضمائم 

  
پیشگفتار :
ما در دنیایی بسیار پیچیده و پویا زندگی می كنیم كه دو ویژگی عمده دارد : منابع محدود و نیازهای نامحدود . همین محدودیت در امكانات و عدم محدودیت در نیازها و خواستهای بشری است كه توجه روز افزون به بهره وری را باعث شده است . از یك سو ،‌جمعیت رو به ازدیاد ، گستره نیازهای بشری را سیر تصاعدی داده و از سوی دیگر ، منابع كاهنده ، برای دهانهایی كه هر لحظه به جهان گشوده می شوند ، خبر از آینده ای نه چندان امیدبخش دارند . در چنین شرایطی عقل ایجاب می كند كه نیك اندیشان ، دور نگران و آینده سازان جامعه ، اولاً خود ، تصویر روشنی از واقعیات بدست آورند و ثانیاً راه چاره های مناسبی برای بقا در چنین دنیای پر تحول و پرشتابی بیندیشند . مدیران ما ناچارند به حربه علم و آگاهی مجهز شوند و در چهارچوب امكانات ، تركیب معقولی از عوامل كار (نیروی انسانی ، مواد ، تسهیلات ، زمان و ... ) را تدارك ببینند و با توجه به آخرین پیشرفت ها ، هماهنگی های لازم را در استفاده موثر از عوامل مزبور به عمل بیاورند . سازمانی پویا و پایاست كه هدفهای خود را با نیازهای محیطی تطبیق دهد و انعطاف لازم را برای تغییر در ساختار درونی خویش به نحوی كه با تغییرات محیطی سازگار باشد ، نشان دهد و مسئولیت های خود را با كیفیتی برتر انجام دهد .
یكی از ابعاد بسیار مهم سازمان به عنوان نظامی فنی و اجتماعی در حال حاضر ، انتخاب بهترین شیوه بكارگیری دارائیهای موسسه است و همچنین می دانیم كه قسمت عمده ای از دارائی های موسسات در موجودیهای انبارهای آن موسسات نهفته و انباشته شده است و مدیریت مالی و تداركات و انبارها در صددند تا تركیب بهینه ای را كه متضمن حداكثر سود یا حداقل هزینه برای موسسه باشد را معین نمایند .
عوامل تولید بطور نابرابر روی كره زمین توزیع شده است و كشورها نیز از لحاظ منابع طبیعی ، موهبات الهی ، منابع معدنی ، آب و هوا ، منابع مالی و انسانی ، توانائیهای تكنولوژیكی و مهارت های سازمان و مدیریت و دیگر عوامل تعیین كننده با یكدیگر فرق می كنند و این تفاوتها باعث می شود كه ارتباطات كشورها و شركتها در سایه همیاری و داشتن رابطه با یكدیگر ضرورت پیدا كند .
تحقیق حاضر حاصل تلاشی می باشد كه به جهت ارائه پایان نامه كارشناسی فراهم آمده است و طی آن به بخشی از یك سازمان تولیدی كه سیستم خرید و انبارداری آن می باشد توجه شده و با بهره گیری از آموخته های دوران تحصیل سعی شده تحقیقی كامل و مفید باشد و از مطالب متفرقه و حاشیه ای و غیرضروری تا حد امكان خودداری شود و لذا چكیده برداری شده است .
اما همین جا خود را موظف می دانم كه از زحمات و تلاش بی دریغ مهندس ولی اخلاقی فرد و خانم سمیه اخلاقی فرد و جناب آقای احسان خسروی كه از ابتدا همواره و در همه شرایط من را برای فراهم و بسامان آمدن این اثر یاری نمودند ،‌سپاسگذاری نمایم .
همچنین تشكر و قدردانی ویژه خودم را از استاد بزرگوارم سركارخانم یاوری كه من را در تهیه هرچه بهتر و كامل تر این تحقیق یاری نمودند ، بجا می‌آورم .


چكیده :
موضوع تحقیقی كه در پیش روی شماست حاصل بررسی سیستم خرید و انبارداری در مجتمع صنعتی سیمان آبیك می باشد كه هدف از انتخاب آن اولاً آشنایی با نحوه انجام عملیات خرید و سفارشات در یك مجتمع صنعتی و تولیدی و ثانیاً چگونگی عملیات  نگهداری ، و سرویس دهی انبار در یك مجتمع صنعتی و تولیدی می باشد .
در طی بررسی سیستم خرید و انبارداری در مجتمع صنعتی سیمان آبیك تحقیقات با بهره گیری از روشهای متنوع از قبیل : مشاهده ، مصاحبه و كتابخانه انجام گرفت كه كمك شایانی به ما نمود در جهت شناخت عملیات خرید و تداركات توسط مسئولین و كارپردازان كه تلاش دارند خریدها به موقع و مناسب باشند و در حقیقت می كوشند اصول و موازین پنج گانه خرید رعایت شود . اطلاعات مفیدی نیز در زمینه انبار و انبارداری و عملیات نگهداری و سرویس دهی انبار بدست آمد كه ما را در نحوه ایجاد كدینگ و كنترل موجودی (انبار گردانی) بهینه دارای شناخت مناسبی نمود.
در طی انجام تحقیق فوق موانع و مشكلات اندكی بچشم آمد كه با توجه به همكاری صمیمانه كاركنان و مسئولین مجتمع صنعتی سیمان آبیك می توان از آن صرف نظر كرد . چرا كه منابع و امكانات و اطلاعات ارزنده ای را این عزیزان در اختیار بنده قرار دادند كه در ارائه پربارتر این تحقیق بسیار مفید بودند .
مقدمه :
گام نخست برای هر تحقیق انتخاب یك موضوع تحقیق می باشد كه به صورت یك فكر در ذهن محقق شكل می گیرد و بایستی موضوعی كه انتخاب می كنیم برایمان كم وبیش شناخته شده باشد به شكلی كه برایمان پیش زمینه ای ایجاد نماید تا بتوانیم در ادامه تحقیق راحت تر با موضوع ارتباط برقرار كنیم .
برای انتخاب موضوع بایستی شرایط و امكانات و اطلاعات پیرامون آن موضوع را سنجید تا مبادا به موانعی برخوردكنیم كه مانع از تكمیل شدن یك تحقیق مفید گردند . بایستی كوشید موضوع را به بهترین شكلی باز كرد و شرح داد تا آنكه بتواند یك مرجع مفید و مناسب برای آیندگان باشد . برای رسیدن به جوابهای خوب و سودمند از یك تحقیق بایستی روشهای تحقیق مناسب را در نظر گرفت و از منابع مطلوب برای تحقیق  بهره گرفت .
تعریف موضوع تحقیق :
همه ما بارها به خرید رفته ایم و به تهیه احتیاجات خود پرداخته ایم , زمانی ضرورت خرید را احساس می كنیم كه نیاز به یك قلم جنس خاص برای رفع مشكلی كه پیش آمده است داریم . سعی می كنیم ابتدا از نبود آن آگاه شویم و میزان نیاز را بسنجیم و سپس اقدام به خرید كنیم .
خرید كردن شرایطی را می طلبد حتی اگر برای رفع نیازهای عادی منزل و شخص صورت پذیرد , ابتدا باید میزان نیاز , كیفیت مناسب , قیمت دلخواه و زمان مطلوب را بررسی كنیم ودر گام نهایی آن را از یك منبع مطمئن و قابل اطمینان خریداری نماییم .
در سیستم خرید و انبارداری در یك كارخانه بزرگ نیز همان اصول ابتدایی كه در هر خانه ای استفاده می شود به كار می رود , مانند اینكه : بهترین منبع , بهترین قیمت , بهترین كیفیت , بهترین كمیت , بهترین زمان  برای خرید كدام است ؟
البته روش كار در كارخانه های بزرگ پیچیده تر می باشند و به همان سادگی كه برای منزل خرید می كنیم اتفاق نمی افتد و به همین جهت نیاز به تحقیق و مطالعه دارد و باید بهترین روشها و فنون برای انجام این كار صورت بپذیرد , در غیر این صورت از مجموعه كل سازمان نمی توان  انتظار بهترین عملكرد را داشته باشیم .
مجتمع صنعتی سیمان آبیك در دو مرحله و در سالهای 1352 و 1357 مورد بهره برداری قرار گرفت و در كیلومتر 80 جاده تهران - قزوین واقع شده است و دارای ظرفیت تولید روزانه 7500 تن سیمان می باشد . مواد اولیه اصلی كارخانه مثل خاك ، آهك ، گچ از معادن داخل كشور تامین می گردد .
در این تحقیق سعی خواهیم نمود تا سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیك را بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم ، یعنی با داشتن یك نگرش سیستمی به بخش خرید و انبارداری و در كل به سازمان بررسی كنیم و ببینیم در این سازمان رعایت اصول و موازین 5 گانه خرید ، سیستم سفارش كالا ، سیستم كدگذاری، كنترل موجودی انبارگردانی به چه شكلی انجام می پذیرد .

اهمیت و ارزش تحقیق :
برای آنكه دیدی وسیع نسبت به آنچه قصد انجام آنرا داریم پیداكنیم ، بایستی به تحقیق و مطالعه دست بزنیم ، همیشه مطالعه باعث روشنتر شدن موضوع می شود و انجام آنرا باسهولت بیشتری امكان پذیر می كند . ما باانجام یك تحقیق ساده و مفید خواهیم دانست در كجا قرار گرفته ایم ، امكاناتما چیست ، به چه چیزهائی نیاز داریم ، چه اقداماتی باید انجام دهیم ... و راهكارهای مناسب را در نظر خواهیم گرفت .
تحقیق مفید و ارزشمند بالطبع نتایج عالی و سودمندی در پی خواهد داشت و ارزش تحقیق و اهمیت آن زمانی خواهد بود كه گره از كاری بازگشاید و علمی و واقع گرایانه باشد و منجر به سودآوری و بهره وری گردد .
در چارچوب موضوع خرید و انبارداری همواره نیازمند تحقیق و مطالعه و آگاهی از شرایط موجود و تحولات احتمالی هستیم . هنگام خرید...
منابع و مآخذ
- امیری عقدائی ، سید فتح الله . (1377) . مدیریت در سیستم های خرید و انبارداری نوین . چاپ اول ، اصفهان : انتشارات دانشگاه اصفهان .
- انواری رستمی ، علی اصغر . (1378) . سیستم های خرید و انبارداری .
چاپ هفتم.
- بازرگان ، الهام . (1381) . بررسی سیستم خرید و انبارداری كارخانه ذوب آهن اصفهان . پایان نامه كارشناسی ، موسسه آموزش عالی شیخ بهائی اصفهان .
- حافظ نیا ، محمدرضا . (1377) . مقدمه ای بر روش تحقیق در علوم انسانی .
چاپ اول ، تهران : انتشارات سمت .
- روح پور ، ابراهیم . (1377) . طراحی سیستم خرید و انبارداری در شركت تولیدی وسایل كودك (توكا). پایان نامه كارشناسی دانشگاه آزاد كرج .
- زاهدی ، شمس السادات . (1378) . تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم ها .
چاپ دوم ، تهران : انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی .
- سامعی ، ابوالفضل . (1373) . بررسی سیستم خرید و انبارداری در شركت
خانه گستر یكم . پایان نامه كارشناسی دانشگاه آزاد كرج .
- كشاورزیان ، سینا . (1375) . بررسی سیستم خرید و انبارداری كارخانه روغن نباتی جهان . پایان نامه كارشناسی دانشگاه آزاد كرج .
- مبین ، محمد مهدی . (1374) . طراحی انبار و انبارگردانی كارخانجات شهید باقری . پایان نامه كارشناسی دانشگاه آزاد كرج .
- محسنی ، علی . (1374) . طراحی سیستم خرید و انبارداری كارخانه ترانسفوری . پایان نامه كارشناسی دانشگاه آزاد كرج .
-مك لوید ، ریموند . (1377) . سیستم های اطلاعات مدیریت . ترجمه دكتر مهدی جمشیدیان و اكبر مهدی پور عطاآبادی ، چاپ اول ، اصفهان : انتشارات دانشگاه اصفهان .
- نادری ، عزت الله و سیف نراقی. (1372) . روشهای تحقیق در علوم انسانی . چاپ دوم ، تهران : چاپ مهارت .
- نبوی ، بهروز . (1376) . مقدمه ای بر روش تحقیق در علوم اجتماعی . تهران : انتشارات فروردین .
- هورن گرن ، چارلز ، هاریسون و رابینسون . (1377) . اصول حسابداری . ترجمه دكتر ایرج نو روش و غلامرضا كرمی . ج 1 ، چاپ دوم ، نشر ترمه .

لینک کمکی