تاثیر تعطیلی پنج شنبه بر کیفیت آموزش در مدرسه

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


 تاثیر تعطیلی پنج شنبه بر کیفیت آموزش در مدرسه دارای 44 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد تاثیر تعطیلی پنج شنبه بر کیفیت آموزش در مدرسه  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

چکیده:
براساس مطالعات تطبیقی صورت گرفته در دنیا روزهای تحصیل بین 180تا 220روز است. این دوره در ایران براساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش 200 روز اعلام شده است كه با احتساب تعطیلی پنجشنبه ها، مدت ایام تحصیل دانش آموزان كمتر از 200 روز می شود.
هدف از انجام این پژوهش ،تعیین رابطه با تعطیلی پنج شنبه هاو تاثیر آن در روند تحصیلی دانش آموزان است .نمونه تحقیق شامل 50 نفراست و ابزار تحقیق شامل پرسشنامه است.
کلیدواژه: پنج شنبه،تعطیلی، مزیت، معایب،آموزش


مقدمه:
   تعطیلی پنجشنبه های مدارس طی دوسال گذشته دركنار تعطیلی های وقت وبی وقت مدارس به دلیل آلودگی هوا و با در نظر گرفتن 22 روز تعطیلات رسمی و 52 روز تعطیلات روز جمعه وهمچنین با احتساب تعطیلات سه ماهه تابستان و عید نوروز و روزهای بین تعطیلی، سال تحصیلی مدارس درسیستم آموزشی ما را كمتر ازسایر كشورها و استاندارد ساعات آموزشی در دنیا كرده بود.
مادر یك دانش آموز ابتدایی در گفت وگو با «اعتماد» از مشكلات تعداد زیاد روزهای تعطیل امسال می گوید و اینكه در فصل امتحانات چقدر به مشكل برخورد: «تقریبا یك سوم از كتاب به بچه ها درست آموزش داده نشده بود، مجبور شدیم معلم خصوصی با هزینه بالابگیریم.»همزمانی اجرای طرح تعطیلی پنجشنبه های مدارس با تغییر ساختار آموزشی مدارس مشكلات تعداد زیاد روزهای تعطیل سال تحصیلی را بیشتر می كرد. با اصرار حاجی بابایی 3-3-6 اجرا شد، یك سال به مقطع ابتدایی اضافه شد، راهنمایی حذف شد، دبیرستان به دو دوره سه ساله تقسیم شد. همزمان كتاب های درسی تغییر كرد. محتوای كتاب ها به اعتقاد بسیاری از والدین سخت تر یا حداقل برای آنها ناآشناتر شد. والدین شاغل با تمام مشغولیت ها باید وقتی هم برای جبران ساعات كم آموزشی در مدارس با احتساب تنها پنج روز آموزش رسمی كه به بركت تعطیلات رسمی و تعداد بالای آلودگی هوا بیشتر هم شده بود، اختصاص می دادند، بازار كتاب های كمك آموزشی و كلاس ها و معلمان خصوصی بیشتر از قبل شد، سیستم ارزشیابی مدارس ابتدایی هم كیفی شده بود، مردودی حذف شده بود، ضعف بچه ها چندان با نمره و تجدیدی به والدین منتقل نمی شد و همه اینها كارشناسان را بیشتر نگران طرح تعطیلی پنجشنبه های مدارس می كرد. پدر شاغلی از كاهش تعداد روزهای مدرسه گلایه دارد. می گوید بچه ها واقعا ضعیف شده اند، در فصل امتحانات بعد از تعطیلی از كار مجبور بودم هر شب وقت زیادی هم برای تكالیف و درس های عقب مانده بچه ها صرف كنم. مادر یكی از دانش آموزان ابتدایی از احتمال لغو طرح تعطیلی پنجشنبه های مدارس به ویژه درباره مقاطع بالاتر و متوسطه ابراز رضایت می كند. البته تاكید هم دارد كه دانش آموزان ابتدایی با شش روز فشرده آموزشی ممكن است خسته شوند. می گوید با اینكه خانه دار است با تعداد بالای روزهای تعطیل فرزندش مشكل داشته و وقت بیشتری در منزل برای درس بچه ها صرف می كرده است.

 

پیشگفتار:
طبق این طرح پنج تا شش ساعت برنامه درسی روز پنجشنبه روی روزهای دیگر هفته سرشكن می شود وبچه ها مجبورندساعت های بیشتری درمدرسه بمانند وبا شكم گرسنه وذهنی خسته در كلاس درس حاضر شوند.طرح تعطیلی پنجشنبه مدارس ازجنبه تربیتی نیزعوارض منفی ناخواسته یی دارد.كودك دبستانی را روزپنجشنبه می توان درخانه نگه داشت امادانش آموزان راهنمایی و دبیرستانی كه بزرگ ترند كلافه وبی حوصله،روانه كوچه وخیابان وبوستان های شهری می شوند و حضور بی برنامه نوجوانان در این مكان ها بسیار مخاطره آمیز است.
    كمیسیون آموزش مجلس هشتم تلاش خود را برای مانع شدن از اجرای طرح تعطیلی پنجشنبه ها كرد اما موافقان این طرح در آن زمان مانع از ادامه كار شدند. بعد از مجلس نهم تا مرحله تهیه طرح دو فوریتی برای لغو تعطیلی پنجشنبه ها پیش رفت. واكنش حمید رضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش اما در هر زمان به تلاش مجلس این بود كه: «تعطیلی روزهای پنجشنبه مدارس نیاز به قانون یا لایحه ندارد.»
   نهایتا حاجی بابایی در سال 90 این طرح رابه صورت پایلوت درمدارس ابتدایی اجرا كرد. با دفاع احمدی نژاد از این طرح در مرداد 90 و پیشنهاد او برای اجرای طرح درمقاطع دیگر و تعطیلی روز های پنجشنبه در ایران، این طرح در تمام مقاطع اجرا شد. درآن زمان حاجی بابایی در پاسخ به انتقادات و در دفاع از اجرای شتاب زده اش دربرنامه تلویزیونی اعلام كرد براساس نظرسنجی صورت گرفته 80 درصد و بر اساس كار مطالعاتی كه یك استاد دانشگاه انجام داده است، 78 درصد مردم موافق طرح تعطیلی روزپنجشنبه های مدارس ابتدایی هستند،نظر سنجی كه البته جزییات و زمان اجرای آن منتشر نشد. حاجی بابایی تعطیلی پنجشنبه ها و تغییر ساختار آموزشی را براساس سند تحول بنیادین و مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش می دانست. مهدی نوید ادهم دبیر كل و كارشناسان شورای عالی آموزش و پرورش در همان زمان اعلام كرد بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش باید برنامه های درسی مدرسه در طی پنج روز تنظیم شود و هیچگاه به تعطیلی مدارس اشاره نكردیم. به گفته او در مصوبه به «تعطیلی» مدارس اشاره نشده و تنها برای استفاده بهینه از پنجشنبه در مدرسه یا خانواده و اختصاص این زمان به فعالیت هایی نظیر بازدید علمی، كار گروهی، فعالیت های اجتماعی یا حضور در خانواده و انجام صله رحم و بازخوانی نظریه ها نكاتی را داشته است. در مصوبه هشتصد و سی و چهارمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش آمده است: مدارس ابتدایی می توانند روزهای پنجشنبه برای طراحی و اجرای برنامه های آموزشی و تربیتی از قبیل فعالیت های مكمل و فوق برنامه شامل اردوها، بازدیدها و فعالیت های ورزشی، شركت معلمان در گروه های آموزشی و آموزش های ضمن خدمت، ارتباط با خانواده ها، دوره های آموزش خانواده و نظایر آن دایر باشند.

    تعطیلی مدارس در روز پنج شنبه و مشکلات رکود اقتصادی کشور  
تقریبا از روز چهارشنبه در کشور شاهد مرخصی های گسترده کارکنان دستگاه های اجرایی و یا تولیدی و خدماتی هستیم و ترافیک سنگین ورودی و خروجی های شهرهای بزرگ مانند تهران تا اوایل ساعات بامداد روزهای شنبه، گواه روشن موضوع خواهد بود...

 

منابع:
حاشیه مناظره تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس
ابلاغیه شورای برنامه ریزی و توسعه استان در خصوص تعطیلی پنج شنبه
پــــــایگاه اطلاع رسانــی آموزش و پرورش

لینک کمکی