بررسی زنان سرپرست خانوار شاغل

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


بررسی زنان سرپرست خانوار شاغل دارای 104 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی زنان سرپرست خانوار شاغل کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

فهرست مطالب:
1-چکیده3
2-مقدمه و طرح مسئله
4-پرسش های تحقیق
5-روش شناسی
6-ادبیات و پیشینه ی تحقیق
7-معرفی مکان تحقیق
8- یافته های تحقیق
9-راهکارها و پیشنهادات
10-نتیجه گیری
11-منابع و اطلاع رسانها
12-ضمائم


چکیده:
یکی از معضلات و مشکلات زنان در جوامع جهان سوم، فقر و محرومیت است که از دستیابی زنان به امکانات و مهارت های لازم برای توانمند شدن جلوگیری به عمل می آورد و سبب می شود که زنان برای بر عهده گرفتن نقش های اجتماعی از توانایی های لازم برخوردار نباشند؛ ولی مسئله اینجاست که در صورت نبود مردان، این نقش ها به اجبار به زنان سپرده می شود اگرچه زنان، توانایی لازم برای بر عهده گرفتن این مسئولیت را دارا نیستند.
زنان سرپرست خانوار یکی از گروه های جامعه هستند که به دلیل مسائل و مشکلات پیش رونده ای که دچار آن می باشند؛ به عنوان یکی از اقشار آسیب دیده ی جامعه، نیازمند بررسی و مطالعه هستند. در جوامع جهان سوم که زن بودن خود به تنهایی تبعات و مسائلی را در پی دارد؛ سرپرست خانوار بودن زنان می تواند مشکلات پیچیده تری ایجاد کند.
زنان سرپرست خانوار با مشکلات و معضلات عدیده ای روبرو هستند که این مسائل و مشکلات شامل مشکلات اقتصادی و فقر، مشکلات رو حی و روانی، مشکلات آموزشی و مهارتی، مشکلات جسمی و سلامتی، مشکلات اجتماعی، مشکلات مربوط به بیمه و تجرد قطعی می شود که در واقع هر کدام از عوامل به نوعی می تواند موجد عوامل دیگر باشد.
به دلیل این عامل مشکل زا و پیامدهای آن، باید تلاش هایی در جهت توانمندسازی این زنان صورت بگیرد که این مهم همیاری جدی دولت و شخص این زنان را می طلبد. مسئله ی دیگری که در این مجال فرصت طرح شدن می یابد تغییر نگرشی ست که نسبت به حرفه ی خیاطی صورت گرفته است و باعث شده است که امروزه آن شغل امن و زنانه ی دیروز نگاههای ناخوشایندی را به خود معطوف کند که البته عامل اصلی آن زنان و دخترانی هستند که از محیط های آسیب زای خود، مسائل و مشکلاتشان را به این محیط تسری می دهند.
در این تحقیق به روش کیفی (مصاحبه ی عمیق) با سه تن از زنان شاغل در تولیدی های پوشاک خیابان ولی عصر و فلسطین تهران مصاحبه شده است.
در این مجال سعی بر این است که با روش مصاحبه که با ، ضمن پرداختن به مسئله ی سرپرست خانوار بودن زنان و توضیح شرایط موجود این اقشار و مشکلات و معضلاتی که به صورت روزمره با آن دست و پنجه نرم می کنند و بیان راهکارهایی هر چند ساده در این باره،به این سوال پاسخ دهیم: آیا این مسئله که، در جامعه ی ما به صورت سنتی خیاطی و امرار معاش از طریق آن، برای زنان به عنوان بهترین روش در این زمینه شناخته می شد همچنان از عمومیت و اعتبار برخوردار است و زنان شاغل در این صنف همچنان از گزند جهت گیر های خاص جامعه نسبت به خود محفوظند یا خیر.
کلیدواژه ها:آسیب- خانوار-خانواده-تجرد- تجرد قطعی- تولیدی های پوشاک- زنان-زنان سرپرست
خانوار-سرپرست خانوار

مقدمه و طرح مسئله:
فقر و محرومیت از پدیده های عامی ست که در هر زمانی بخشی از جامعه با آن دست و پنجه نرم می کنند که این مسئله متاثر از تبعیض های جنسیتی، حجم و شدت بیشتری در میان زنان دارد و سبب عدم رشد مهارت ها و توانایی های لازم برای بر عهده گرفتن نقش های اجتماعی توسط آنان می شود.
در تقسیم کار سنتی که بر مبنای جنسیت صورت می گرفت مردان وظیفه ی تامین معاش خانواده و درآمد را بر دوش داشتند که بدین وسیله نیازهای اساسی خانواده را تامین می کردند و در مقابل، کارهای درون خانه و نگهداری از فرزندان و بهره گیری از درآمد همسر برای اداره ی خانوار بر عهده ی زنان بود. این تقسیم کار سنتی موجب شده بود که کارکرد زنان به خانه داری و بچه داری محدود گردیده و امکان شکوفایی استعدادها برایشان ایجاد نگردد، در نتیجه زنان همیشه نیازمند حمایت مردان باقی بمانند و با از دست رفتن یکی از این منابع حمایتی، به منبع دیگری روی بیاورند.
زنان به دلیل سطح پایین آموزش و مالکیت محدود بر منابع و عدم برخورداری از مهارت های لازم، بیش از مردان در معرض فقر قرار دارند و بدلیل موقعیت اجتماعی پایین تر از مردان، تبعات فقر برای زنان حجم وسیع تر و متضرر کننده تری را داراست.
سرپرست خانوار بودن برای زنان موقعیتی ست که آنان باید علاوه بر اینکه نقش های سنتی و تعریف شده ی خود مانند خانه داری و مادر بودن را بر عهده بگیرند، پای را به وادی نقش های تعریف شده، برای مردان بگذارند و مسئولیتی چند برابر را بپذیرند و با حجم وسیعی از مطالبات اجتماعی روبرو شوند که برای آن آموزشی ندیده اند و از نظر اجتماعی هم برای انجام این امور پذیرفته شده نیستند.
زنان سرپرست خانوار به دلیل قرار گرفتن در موقعیتی دوگانه که در سمتی از آن نقش های تعریف شده ی زنانه قرار دارند و در سویی دیگر وظایف سنتی مردان، با شکلی از تقابل نقش ها روبرو شده و این عامل سبب می شود که در هر دو زمینه کارآیی مناسبی نداشته باشند و به همین دلیل با گونه های مختلفی از برخوردهای نامناسب اجتماعی روبرو گردند. قرار گرفتن در موقعیت آسیب زایی مثل زن بودن در کنار شاغل و سرپرست خانوار بودن، زنان را با مجموعه ای از مشکلات در تماس قرار می دهد که این افراد هم به عنوان قشری از جامعه که در موقعیت مسئله داری قرار دارند و هم جامعه، شناخت چندانی نسبت به شرایط پیش روی انان ندارد از نظر اجتماعی نیازمند بررسی و مطالعه هستند که متاسفانه تلاش های مناسبی هم در این زمینه صورت نگرفته است.
خیاطی همواره به عنوان یک راه شرافتمندانه برای امرار معاش زنان سرپرست خانوار شناخته می شد. زنان به صورت سنتی این هنر را از مادران خود می آموختند که در صورت لزوم و اضطرار آن را روزی بکار گیرند. در ناخودآگاه ذهن همه ی ما، خیاطی هنر زنانه ای ست که همواره چه به صورت منبع اصلی درآمد و چه به عنوان کم خرجی در این زمینه از مقبولیت برخوردار بوده است ولی در زمان معاصر به دلیل اینکه خیاطی هم از آن شکل سابق فاصله گرفته و برای به صرفه بودن باید به صورت تولیدی های بزرگی درآید که تعدادی از زنان به همراه مردان به آن مبادرت می ورزند آن ذهنیت کلیشه ای در حال فروپاشی و تبدیل شدن به شکلی وارونه است. امروز دیگر زن ایرانی از پرداختن به خیاطی احساس امنیت و اطمینان سابق را ندارد و از اینکه در چنین حرفه ای به خدمت می پردازد از ابعاد گوناگون با مشکلاتی روبرو می گردد.
در همین راستا ما بر آن شدیم که سه تن از خانم های شاغل در تولیدی های پوشاک سطح تهران را با روش مصاحبه ی عمیق آسیب شناسی کنیم و مشکلات و موانع آنان را از دیدگاه انسان شناختی بررسی کنیم تا بتوانیم در ادامه به روشن سازی مشکلات و موانع پیش روی آنان بپردازیم و راهکارهای موجود را برای حل مشکل شناسایی کنیم.

لینک کمکی