بررسی تاثیر رسانه ها در بزهکاری کودکان و نوجوانان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


 بررسی تاثیر رسانه ها در بزهکاری کودکان و نوجوانان دارای 84 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی تاثیر رسانه ها در بزهکاری کودکان و نوجوانان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

مقدمه 

امروزه رسانه ها به عنوان یکی از ابزارهای اصلی انتقال و گسترش ارزشهای فرهنگی و اجتماعی ، در رفتار کودکان و نوجوانان و تغییر رفتار اجتماعی آنان دارای نقش مهمی است . عصری که در آن قرار داریم، عصر ارتباطات و عصر سلطه پدیده رسانه بر زندگی انسان هاست. بی گمان برنامه های رادیویی و تلویزیونی موفق گشته اند افکار و عقاید انسان های بی شماری را دستخوش تغییر سازند. تمدن منحط غرب برای ترویج سکولاریسم اقدام به تأسیس هزاران شبکه رادیویی و تلویزیونی کرده است که به صورت شبانه روزی برنامه های گوناگونی را با این هدف پخش می کنند. متأسفانه دست یابی به این شبکه ها در کشور ما به سادگی امکان پذیر است؛ زیرا امکان تهیه و دریافت وسایل ماهواره ای با سهولت و قیمت نازل فراهم آمده است. .(گلیوری،1385)

لذا با توجه به مساله بزهکاری کودکان و نوجوانان که  از جمله مسائل بغرنج اجتماعی است و  دنیای امروز را شدیدا به خود مشغول داشته است .نقش رسانه در بزهکاری و انحراف کودکان و نوجوانان مورد توجه قرار می گیرد. بیش از یک قرن پیش،یعنی از اواخر قرن نوزدهم،ارتکاب جرم و جنایت از ناحیه کودکان و نوجوانان،در کشورهای بزرگ صنعتی جلب توجه نموده است. ازآن هنگام تا کنون درممالک مترقی جهان اکثریت محققین ،جامعه شناسان ،جرم شناسان،روانشناسان،و روانپزشکان و متخصصین تعلیم و تربیت برای یافتن راه حلی جهت گیری از بروز تبهکاری در میان کودکان و نوجوانان جهان،در تکاپو بوده اند.

(ساروخانی،1380)

 در حال حاضر،دربسیاری از محافل رسانه ای، بزهکاری خردسالان و لزوم پیشگیری از آن به صورت بحث روز در آمده است.درباره علت افزایش بزهکاری در روزگار ما،عقاید مختلفی ابراز شده است.پاره ای از محققین ازدیاد جرم و جنایت را در جهان امروز،از اختصاصات جوامع متمدن کنونی دانسته و معتقدند به همان نسبتی که بشر چهار اسبه به سوی ترقی و تکامل صنعتی و مادی پیش تاخته و از معنویت دور می شود به همان نسبت نیز تبهکاری،قانون شکنی، بزهکاری و ارتکاب اعمال ضد اجتماعی،در جوامع صنعتی گسترش یافته و از سکون و آرامش معنوی در این گونه اجتماعات کاسته می گردد.بنابراین با توجه به مطالب فوق بدون شک یکی از علل افزایش بزهکاری در دهه های اخیر را می توان رشد فراگیر رسانه های جمعی همانند تلویزیون ماهواره اینترنت سینما دانست. ( صلاحی، 1387)

 

1-2-بیان مسئله 

بسیاری از دانش پژوهان ، متفکران و مصلحان اجتماعی عصر حاضر را با نام های متفاوتی چون «عصر تکنیک»، «عصر ارتباطات» ، «دهکده جهانی» و رهبری از راه دور نامیده اند.البته رهبری از راه دور نه تنها در مورد ماهواره ها و فضاپیماها صادق است ، بلکه هدایت از مسافت دور به وسیله رسانه های گروهی در مورد انسان نیز صدق می کند.(گلیوری،1385) 

رادیو و تلویزیون از جمله رسانه های جمعی هستند که ضمن داشتن محاسن و مزایای فراوان آموزشی، هنری تفریحی، القاء عقیده، سازمان یابی، کسب مهارت، سرگرمی، آگاهی و … ،بدآموزی های اجتماعی را نیز به همراه دارند.برخی از فیلمها و سریالهای تلویزیونی مشوق فرار از خانه است روحیه استقلال طلبی غیر منطقی در سنین نوجوانی،تنوع طلبی،عدم رعایت احترام نسبت به والدین،پرخاشگری نسبت به بزرگترها، ترویج فرزند سالاری و مادی گرایی و .. حتی نمایش فرار جمعی از جوانان ، بدون نمایش صحیح پشیمانی و ندامت آنها ، می تواند در شیوع بزهکاری کودکان و نوجوانان تاثیر چشمگیری داشته باشد. ( صلاحی، 1387)

روزانه صدها مجله پر از داستان های پرخاشگرانه و یا فیلم های مملو از اعمال خشن پر از قساوت و شقاوت در مقابل چشمان مصرف کنندگان قرار می گیرد و تاثیرات خود را بر روی رفتار،کردار، پندار و عواطف مصرف کنندگان می گذارد.( محمدی،1388)

لذا امروزه بررسی اثرات این وسایل از پیچیده ترین مباحث انحرافات اجتماعی است . به همین دلیل ، جامعه شناسان در صحت نتایج و پژوهش هایی از این قبیل ، تردید نشان می دهند . البته علیرغم تاثیر انكار ناپذیر رسانه های جمعی در آموزش فرهنگ سازی ، القاء عقیده و غیره باید اذعان داشت كه در زمینه اثر این وسایل در رفتار انسان ، تحقیقاتی بعمل آمده است كه البته تحقیقاتی كه بتواند اثرات تلویزیون سینما و مطبوعات را در انحراف و بزهكاری جوانان در كشور ثابت كند بسیار كم است.(ساروخانی،1380)

تقریباً در اكثر كشورها،به ویژه كشورهای در حال رشد ، تعداد نسل جوان بیشتر و دلبستگی آنان بر رسانه های جمعی فزونتر است. تحقیقات انجام شده در شهر تهران ، حاكی از آن است كه بیشتر تماشا كنندگان تلویزیون ،كودكان زیر 15 سال و بعد از آنان بانوان خانه دار و سپس جوانان بیشتر از 15 سال هستند.( شیخاوندی داور ،1383).

بنابراین محقق در این تحقیق در صدد بررسی تاثیرات رسانه های تصویری چون تلویزیون،سینما، ویدئو ، ماهواره و مطبوعات در بزهکاری کودکان و نوجوانان می باشد تا با بررسی علت‌ها، مسئولین به چگونگی شکل‌گیری اعمال نابهنجار شناخت پیدا کنند، آنگاه شیوه‌های صحیح و مناسب مبارزه با آنها را جستجو نمایند. لذا اینگونه مطالعات و تحقیقات ضرورت می‌یابند تا کجرویها و جرایم بهتر و عمیق‌تر شناخته شود، منشاء آنها کشف گردد و بالاخره راههای اصلا ح و بازپروری بزهکاران هموار گردد. بالاخره این قبیل کاوش‌هاست که امکان پیشگیری از ابتلاء به انحراف و سقوط استعدادها را در نیروهای انسانی بالقوه جامعه، فراهم می‌سازد و خانواده و دولت، حال و آینده کشور از خسارات مادی و معنوی فراوانی رهایی می‌یابند.

 

منابع

1- ابوالمعالی،خدیجه.(1389).نظریه های جرم شناسی وبزهکاری. تهران:انتشارات ارجمند.چاپ اول.

2- احمدی ،حبیب.(1388).جامعه شناسی انحرافات.تهران:انتشارات مرکز تحقیق و توسعه علوم انسانی .چاپ سوم.

3- ایزدی ،محمد.(1388)انواع رسانه ها  .تهران: نشر افق.

4- نیومن فیلیپ ، نیومن باربارا .(1388).اثرات تلویزیون بر رشد كودك ، ترجمه اسماعیل بیابانگر ، ماهنامه آموزش و پرورش .

5- نیاز خانی،مرتضی؛ملک زاده،امیر.(1389).پلیس کودکان ونوجوانان.تهران:انتشارات دانشگاه علوم انتظامی. چاپ اول.

6- نصری.عبداله.(1389).مبانی بزه شناسی .تهران: انتشارات ارجمند

7- پوینده ،علی  ،(1386).کاربرد رسانه .تهران : نشر صدا و سیما.

8- دانش ، تاج زمان .(1382) .دادرسی اطفال بزهكار در حقوق تطبیقی ، تهران :انتشارات كتابخانه ملی.

9- دهخدا،علی اکبر.(1341).لغت نامه دهخدا.تهران

10- دانش،تاج زمان.(1382).اطفال وجوانان بزهکار.تهران:انتشارات تهران تایمز.چاپ دوم.

11- ساروخانی، باقر. (1380). جامعه شناسی وسایل ارتباط جمعی.تهران:نشر ارتباطات

12- ستوده، هدایت الله .(1383). مقدمه بر آسیب شناسی اجتماعی. تهران :نشر آوای نور .

13- شیخاوندی داور .(1383).جامعه شناسی انحرافات .تهران : نشر مرندیز .

14- شامبیاتی ،هوشنگ.(1387).بزهکاری اطفال ونوجوانان.تهران:انتشارات ژوبین.چاپ دوم.جلد دوم.

15- .علائی،رضا.(1385).بزهکاران جوان.تهران:انتشارات امیر کبیر.

16- فلسون،مارکوس؛کلارک.(1388).فرصت وبزهکاری.ترجمه دکتر محسن کلانتری.تهران:چاپ دوم.

17- گیلوری، عباس .( 1385).اینترنت و جامعه.تهران : نشر مطالعات صدا و سیما 

18- گربنر، جورج ،(1392) خشونت و وحشت در رسانه ها. ترجمه داوود جعفری ،تهران:نشر افق

19- محمدی، مجید .( 1388).سینما و زندگی. تهران :نشر ارتباطات

20- یوسفی، علی .(1391) .رسانه در زندگی .1 تهران:نشر ، صدا و سیما .

21- ویلبر ، شرام .(1388).تلویزیون در زندگی كودكان ما ، ترجمه محمود حقیقت كاشانی ، تهران :نشر مطالعات صدا و سیما. 

لینک کمکی