بررسی سازگاری و تداخل الكترو مغناطیسی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


 بررسی سازگاری و تداخل الكترو مغناطیسی دارای 71 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی سازگاری و تداخل الكترو مغناطیسی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

 

بخشی از فهرست مطالب پروژه بررسی سازگاری و تداخل الكترو مغناطیسی

مقدمه

سازگاری و تداخل الكترو مغناطیسی

مقدمه

2-1 سازگاری و تداخل الكترومغناطیسی

3-1- منابع تداخلی طبیعی و منابع تداخلی ساخت بشر

منابع تداخلی ساخت بشر

4-1- منابع تداخلی پیوسته و گذرا

5-1- تداخل درون سیستم و تداخل بین سیستمها

ب – تداخل درون سیتم

6-1 – منابع تداخل هدایتی و تشعشعی

تشعشع در مدارهای دیجیتالی

1-2- مقدمه

2-2– تشعشع مود تفاضلی

1-2-2 سطح حلقه

3-2-2 كنترل تشعشع مود تفاضلی

3- 2 – كنترل تشعشع مود – مشترك

1-4-2 ضرورت استفاده از كلاك طیف گسترده

2-4-2 – مدولاسیون فركانس روی كلاك سیستم

شیلدینگ

1-3 – مقدمه

2-3- شیلدینگ خازنی

3 –3 شیلدینگ القایی

1-3-3 – كابل كواكسیال

خارج از شیلدφ=

2-3-3 – جفت سیم به هم تابیده

3-3-3 – كابل روبان

4-3 شیلدینگ RF

زمین

1-4 مقدمه

2-4 – نویز زمین

3-4 – انتخاب زمین

1-3-4 زمین اطمینان

2-3-4 – زمین سیگنال

1-4-4 – زمین عملی

2-4- 4 – كابل بافته شده

5-4 ملاحظات انتخاب زمین

انشعاب منبع تغذیه و دی كوپلینگ

1-5 – بی ثباتی تغذیه

2-5 – خازن دی كوپلینگ

4-5 – نوع خازن دی كوپلینگ و مقدار آن

 


 

مقدمه :
تصوری كه بیشتر افراد از سیستم های دیجیتالی دارند این است كه این سیستمها در برابر نویز مصونیت ایده آل دارند .
گرچه این نوع از سیستمها به خاطر حاشیه نویز ، در مقایسه با مدارهای آنالوگ حساسیت كمتری نسبت به نویز دارند ، با این حال اثرات نویز الكتریكی را نمی توان نادیده گرفت .
پرشهای خطوط سیگنال ، اتصالات زمین ، سوئیچهای تغذیه ، موتورها ، لامپهای فلورسنت و … سبب آشفتگی در كار مدارهای دیجیتالی می شوند . در فاز طراحی سیستمهای دیجیتالی با مسایل مربوط به نویز مواجه نمی شویم . پس از اینكه سیستم در محیط كار قرار گرفت اصرات نویز نمود پیدا می كند كه در آن موقع تغییر و اصلاح طرح سخت افزار پر هزینه است .0000  000                          
هدف از ارائه این سمینار برررسی بعضی از نویزهای الكتریكی و محیطهای نویزی می باشد . پس از آن راه حلهای مناسبی برای جلوگیری از ایجاد نویز توسط مدارهای دیجیتالی و همچنین كاهش اثرپذیری نویزی پیشنهاد می شود .
ترتیب مباحث این گزارش بدین صورت است كه : در فصل اول مفاهیم سازگاری و تداخل الكترومغناطیسی توضیح داده می شود . فصل دوم اختصاص به تشعشع در مدارهای دیجیتالی و راههای كنترل آن دارد . فصل سوم شیلدینگ ، فصل چهارم مربوط به نویز زمین و روشهای حذف آن بحث می شود. در فصل پنچم دی كوپلینگ توضیح داده می شود . امیدوارم كه این گزارش مورد استفاده دانشجویان محترم و سایر علاقمندان قرار بگیرد .

سازگاری و تداخل الكترو مغناطیسی :

مقدمه :
هر دستگاه الكتریكی یا الكترونیكی كه موجب تغییر ولتاژ یا جریان شود یك منبع تداخل الكترومعناطیسی محسوب می شود .
تداخل از دو راه به مدار اعمال می شود ، هدایت از طریق كابل و تشعشع الكترومعناطیسی . در این فصل منابع EMI و مفاهیم تكنیكی سازگاری الكترومعناطیسی مورد بحث قرار می گیرد .

2-1 سازگاری و تداخل الكترومغناطیسی :
سازگاری الكترومغناطیسی (1)(EMC) : توانایی یك دستگاه ، وسیله یا سیستم با عملكرد رضایت بخش در محیط الكترومغناطیسی است بدون اینكه سبب كاهش كیفیت محیطهای الكترومغناطیسی مورد نظر شود .
به عبارت دیگر EMC آن وضعیت مطلوبی است كه از سیستم انتظار داریم و علاوه بر آن سیستم نباید روی عملكرد هر سیستم یا وسیله دیگر اثر بگذارد یا از آنها اثر بپذیرد .
- تداخل الكترومغناطیسی (EMI) : نوعی آلودگی محیطی همانند آلودگی های شیمیایی ، صنعتی و سایر دشارژهای محیطی است كه سبب می شود ولتاژها وجریانهای ناخواسته ای در مدارهای تاثیر پذیر به وجود آید .
   نویزهایی كه از گیرنده های رادیویی قابل شنیدن می باشد ، برفی شدن صفحه تلویزیون و یا به هم خوردن همزمانی فریم آن نمونه هایی از EMI است. بر حسب مورد كاربرد منابع تداخل را به چند طریق دسته بندی می كنند .

3-1- منابع تداخلی طبیعی و منابع تداخلی ساخت بشر :
الف – منابع تداخلی طبیعی : شامل تداخل اتمسفری ، نویز رادیویی كیهانی ، نویز استاتیك و نویز خورشیدی می باشد .
-تداخل اتمسفری طبیعت پالسی دارد و طیف فركانسی آن از چند صد هرتز تا چند مگا هرتز است . كاهش پهنای باند ، محدود كردن دامنه پیك و استفاده از آنتنهای جهتی از جمله روشهای مناسب برای كاهش نویز اتمسفری می باشد .
- نویز كهكشانی سه نوع می باشد . نویز galaxy ، نویز حرارتی و نویز غیر عادی ستارگان، پیك نویز galaxy در پهنای باند 150 تا 200 مگاهرتز می باشد .
 پهنای باند نویز حرارتی 3 تا 30 گیگاهرتز است و نویز غیر عادی ستارگان از پدیده هایی چون لكه های خورشیدی به وجود می آید . در شكل (1-1 ) چن نوع از نویزهای طبیعی برای روز و شب معرفی شده است .

لینک کمکی