بررسی ایمنی و بهداشت محیط كار

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


 بررسی ایمنی و بهداشت محیط كار دارای 148 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی ایمنی و بهداشت محیط كار  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

ایمنی و بهداشت محیط كار
تاریخچه:
بشر از زمانی كه خود را شنا خته، در پی تلاش و فعالیت بوده و طبیعتاً در مسیر زمان، تحولاتی را پشت سر گذاشته است.
در دوره‎هایی كه زندگی بشر از شكار و صید و یا كشاورزی تأمین می‎شده، به سبب سادگی ابزار، عوارض وابسته به شغل (ایمنی و بهداشت محیط كار) ناچیز بوده است و در اكثر موارد از چند خراش یا زخم ساده یا حدا كثر شكستگی اعضاء تجاوز نمی‎كرده است، ولی بتدریج كه صنعت پیشرفت كرد و نیروی محركه مكانیكی الكتریكی بوجود آمده ، خطرات نیز به همان نسبت افزایش یافت.
با وقوع انقلاب صنعتی در سالهای بین 1760 تا 1830 در انگلستان و سرایت آن به دیگر كشورهای اروپایی، نیروی محركه مكانیكی و الكتریكی وبوجود آمد با گسترش اختراعات و اكتشافات به تدریج كارهای دستی، ماشینی شد.
استفاده از انرژیهای ماهیچه‎ای، حیوانات، باد و جریان آب به حداقل رسید و استفاده از انرژی جریان الكتریسیته، انرژی بخار (از طریق ماشین بخار و توربین بخار) و انرژی سوخت (گازهای ناشی از سوخت بنزین و گازوئیل) افزایش یافت و جایگزین  آنها شد.
انقلاب صنعتی با اختراع ماشین بخار (1782) توسط «جیمز وات» آغاز شد و جهشی در صنایع نساجی و به دنبال آن در صنایع دیگر در انگلستان ایجاد كرد. سپس با اختراع وسایل ماشینی متعدد (به منظور تغییر و تبدیل انرژی) به سرعت در تمام اروپا و آمریك او بعد هم در نقاط دیگر جهان گسترش یافت.
در نتیجه انقلاب صنعتی و اختراع و تكامل ماشینهای تولید جدید، محیط كار از خانه‎ها و كارگاه‎های كوچك به كارخانه‎ها كشانده شد و صنعت چهره جدیدی به خود گرفت.
هرچند انقلاب صنعتی برای انسان آسایش زیادی در زندگی  به همراه آورد و باعث گسترش پیشرفت در كلیه مظاهر و شئون حیات شد، لیكن این دگرگونیها جنبه‎های منفی نیز به دنبال داشت كه مهمترین آنها حوادث صنعتی، سروصدا، آلودگی محیط زیست و آلودگی هواست.
درباره‌ پیشگیری از حوادث صنعتی بایستی اذعان داشت كه بشر با قیمتی گزاف و دردناك تجربه اندوزی كرده است. اوایل قرن نوزدهم با اوج انقلاب صنعتی و ورود ماشین در عرصه تولید، تغییرات شگرف، وسیع و همه  جانبه‎ای در شیوه زندگی  و اوضاع اقتصادی، صنعتی، اجتماعی و فرهنگی مردم جهان پدیدار شد.
اولین قانون كار  را فرانسه در خصوص كارخانه‎ها و كارگاه‎هایی كه ار انرژی مكانیكی استفاده می‎نمودند و یا كار بطور مداوم در آنها صورت می‎گرفت، مدون ساخت و همین قانون یك نظام بازرسی را در كارخانه‎هایی كه دارای 20 كارگر بودند پیش‎بینی نمود، معذالك قوانین لازم در خصوص حفاظت فنی و واقعی كلمه تا سال 1839 تدوین نگردید.
در بخشنامه‎ای به تاریخ 28 مه 1845 وزیر كشور و دارایی پروس توصیه نمودند كه برای كارخانه‎ها بازرسان طبی تعیین شود. در سال 1853 برای مراكز صنعتی دوسلدرف- اكس لاشاپل و آرنسبرگ، بازرسانی از سوی دولت، انتخاب و موظف شدند كه به امور حفاظتی و نیز سلامت كارگران جوان رسیدگی كنند.
حمایت عمومی از كارگران، در مقابل حوادث و بیماری‎های ناشی از كار،  با تدوین قوانینی بوسیله كنفدراسیون آلمان شرقی در سال 1869 تأمین شد  و سپس در سال 1872 یك نظام بازرسی حفاظت و بهداشت كار بطور كلی، در پروس و تقریباً در همان دوره در ایالات صنعتی ساكس و باد بوجود آمد.
به موجب قانون امپراطوری مصوب 15 ژوئیه 1878، بازرسی كارخانه‎ها در كلیه ایالات آلمان اجباری گردید.  قوانین مربوط به بیمه حوادث ناشی از كار ‎- كه در چهارچوب آن نظام انجمن‎های  و بیمه حوادث بوجود آمد‎- در سال 1884 تدوین گردید.
 انجمن ژاپنی برای رفاه در صنایع كه در سال 1928 تأسیس شد، یكی از قدیمی‎ترین سازمانهای  موجود در آسیا می‎باشد و به دنبال آن انجمن هندی برای حفاظت كه در سال  1931  تأسیس شد. در كشور استرالیا شورای ملی برای حفاظت و انجمن گال جدید جنوبی، فعالیت‎های خود را از سال 1927 آغاز كرده‎اند.
 شاید در صنعت معدن بیشتر از هر رشته دیگر در زمینه حفاظت تحقیقات به عمل آمده باشد. انفجار گاز و غبار، موارد حریق، تأسیسات برقی از مسائلی هستند كه درباره آنها كارهای زیادی صورت گرفته است. بطور كلی صنعت از تحقیقات مربوط به محصولات شیمیایی و مصالح ساختمانی، مواد استخراجی، ماسك‎های تنفسی و غیره استفاده شایانی نموده است. به عنوان نمونه مؤسسات تحقیقی می‎توان مؤسسات زیر را نام برد:
1- انجمن صاحبان صنایع بلژیك
2- انستیتو «فدرال»  برا‌ی آزمایش مواد و مصالح
3- انستیتوی «بوخوم»  در خصوص تحقیقات راجع  به سیلیكوز  در جمهوری فدرال آلمان
4- مركز مطالعات و تحقیقات در خصوص صنعت زغال در فرانسه (صنعت ملی شده)
5- انستیتوی ملی ایتالیا برای پیشگیری از حوادث
6- انستیتو حفاظت در معادن شفیلد انگلستان
7- دفتر معادن در ایالات متحده آمریكا
سازمان بین‎المللی كار ‎(I.L.O)
«International Labour Organisation»
سازمان بین‎المللی كار در سال 1919 به موجب ماده 13 «قرارداد صلح ورسای» تأسیس شد و 42 كشور به عضویت آن درآمدند. هدف از تأسیس این سازمان، استقرار عدالت اجتماعی، آزادی و امنیت اقتصادی و ایجاد فرصتهای مساوی برای مردم همه كشورها بوده است.
سازمان بین‎المللی كار در حقیقت یكی از قدیمی‎ترین مؤسسات بین‎المللی است كه گرچه پس از اولین جنگ جهانی ایجاد شد، بعد از جنگ جهانسوز و خانه خراب كن جهانی دوم نیز همچنان پابرجا باقی ماند و در سال 1946 بصورت یكی از سازمانهای تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد درآمد.
این سازمان، تنها تشكیلات بین‎المللی است كه در كار و فعالیت آن نه تنها نمایندگان دولتها، بلكه نمایندگان كارگران و كارفرمایان نیز از سراسر دنیا شركت می‎كنند،‌ و این سه جانبه بودن باعث می‎شود كه فعالیت‎هایش به واقعیت‎های روزمره دنیای امروز نزدیك شود.
وظایف سازمان بین‎المللی كار
وظایف سازمان بین‎المللی كار در كنفرانسی كه در سال 1944 در فیلادلفیا تشكیل شد، به شرح زیر مورد تأكید قرار گرفت:
 سازمان بین‎المللی كار موظف است كه در كشورهای مختلف جهان برنامه‎هایی را به منظور تأمین هدفهای زیر تشویق نماید:
1) اشتغال تام و بالا بردن سطح زندگی.
2) بكار گماردن كارگران در مشاغلی كه رضایت خاطر، كاردانی و مهارت خویش را در آنها ابراز و تا سر حد امكان به تأمین رفاه و آسایش عمومی خدمت كنند.
3) ایجاد تضمینهای لازم برای عموم كارگران ذینفع، از نظر امكانات آموزشی و ایجاد وسایل به منظور تسهیل نقل و انتقال كارگران و همچنین مهاجرت آنها.
4- تأمین امكاناتی برای عموم افراد، به ترتیبی كه از ترقیات حاصل در موارد مربوط به دستمزد و درآمد، مدت كار و دیگر شرایط كار بطور عادلانه بهره‎مند شوند و همچنین تأمین حداقل دستمزد و معاش برای عموم اشخاصی كه شغلی دارند و نیاز به حمایت دارند.
 5- شناسایی واقعی حق مذاكره و انعقاد پیمانهای دسته جمعی و همكاری كارفرمایان  و كارگران در بهبود مداوم نحوه ی كار و تولید و همچنین همكاری كارگران و كارفرمایان  در تنظیم و اجرای سیاست‎های اجتماعی و اقتصادی.
6- توسعه مقررات تأمین اجتماعی، به منظور تأمین درآمدی حتمی برای عموم اشخاصی كه به این حمایت احتیاج دارند و همچنین تأمین معالجات پزشكی كامل.
7- حمایته كافی و كامل از زندگی و سلامت كارگران در كلیه ی مشاغل.
8- حمایت از كودكان و مادران.
9- حمایت از تأمین غذا و مسكن مناسب و وسایل تفریحی و فرهنگی.
10- بوجود آوردن امكانات برابر در امور آموزشی و حرفه‎ای.
در زمینه محیط  و شرایط كار و حفاظت در كار، سازمان بین‎المللی كار وظایف زیر را انجام می‎دهد:
1- بهبود امور حفاظت و بهداشت در محیط كار، جلوگیری از امراض و حوادث ناشی از كار و كنترل خطرهای محیط.
2- ایجاد و تقویت مؤسسات تخصصی، مانند: مؤسسه‎های ملی كار، آزمایشگاه‎های بهداشت صنعتی، مراكز بهداشت و حفاظت كار و بخشهای آموزش حفاظت.
3- رسیدگی به مسائل مربوط به زمان كار (حداكثر كار قانونی، اضافه‌كار، كار نوبتی و شب كار) و مسائل پزشكی، اقتصادی و اجتماعی آنها.
4- تعیین محتوای مشاغل.
5- كمك به گزینش تكنولوژی مناسب، به عنوان وسیله‎ای جهت بهبود  و حفاظت شرا یط و محیط كار.
6- خدمات رفاهی برای كارگران (بویژه مسكن، تغذیه، بهداشت و آموزش).
7- تهیه متون مربوط به مطالعات فنی.
8- كمك مستقیم به دول، از طریق اعزام كارشناسان، اعطای بورس، تهیه تجهیزات، تنظیم و طرح آئین‎نامه‎ها و ارسال اطلاعات و غیره.
9- كمك به سازمانهای محلی حفاظتی و بهداشت كار و مراكز تحقیقات و انجمنهای كارفرمایی و سندیكاهای كشورهای مختلف.

لینک کمکی